Previous
Next

Gmina Ochotnica Dolna złożyła wniosek na renowację zabytkowego dworku Berskich w Tylmanowej

Wniosek pod nazwą  „Szlakiem przyrody i kultury w dolinie Dunajca” do programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 w ramach którego ma zostać odnowiony m.in. dwór Berskich w Tylmanowej przygotowała i złożyła w partnerstwie z Urzędem Ochrony Zabytków Republiki Słowackiej Gmina Ochotnica Dolna. Koszty całkowite projektu przypadające na Gminę Ochotnica Dolna wynoszą 1 501 729,75 €, a kwota dofinansowania wynosi 1 201 383,80€ (80%). Zadanie miałoby zostać zrealizowane w terminie 01.09.2024 – 31.08.2026.

W ramach projektu planowane są zadania: restauracja elewacji dworu w Tylmanowej oraz renowacja zabudowań  Czerwonego Klasztoru, rewitalizacja ogrodów przy dworze w Tylmanowej i przy Czerwonym Klasztorze oraz organizacja wydarzeń promujących wspólne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze w dolinie Dunajca m. in. warsztaty, rafting na Dunajcu, wydawnictwa w formie elektronicznej, materiały promocyjne, wydarzenia podsumowujące i in.

Dwór Berskich znajduje się w centrum Tylmanowej, w pobliżu kościoła parafialnego. Pozostałości ogrodu i dawnego parku dworskiego znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie dworu.

Dwór wybudował w 1840 roku Wiktor Berski, dziedzic, właściciel majątku w Tylmanowej. Powstał wówczas okazały, klasycystyczny budynek z gankiem wspartym na czterech kolumnach oraz wnętrzami zdobionymi ornamentyką malarską. W późniejszych latach przy dworze założono duży ogród w stylu angielskim, do którego sprowadzono wiele rzadkich roślin. W szczytowym momencie zajmował on obszar prawie 1 ha, co było ewenementem na skalę regionu.

Rodzina Berskich zamieszkiwała dwór nieprzerwanie aż do 1945 roku, kiedy komunistyczna władza odebrała im budynek oraz rozparcelowała majątek dworski między chłopów. W dawnym budynku dworskim urządzono kolejno szkółkę rolniczą, posterunek milicji oraz magazyn spółdzielni rolniczej. Przez jakiś czas działała w nim nawet dyskoteka. W 1954 roku budynek przejęło przedsiębiorstwo „Mostostal Kraków”. W 1998 roku zaniedbany i ogołocony z wyposażenia dworek odkupiła od Mostostalu gmina Ochotnica Dolna.

Shares
Previous
Next