Genealogiczna podróż mojego taty, Nowy Targ 1936

Genealogiczna podróż mojego taty, Nowy Targ 1936 – nowa wystawa czasowa
w Muzeum

6 października o godz. 18.00 w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu odbędzie się wernisaż wystawy „Genealogiczna podróż mojego taty, Nowy Targ 1936”. Wernisaż rozpocznie się wykładem Pani Kingi Urbańskiej genealoga i historyka, założycielki i prezes Your Roots in Poland oraz Twoje Korzenie w Polsce. Wystawę będzie można oglądać do końca listopada 2022 r.

Podczas wykładu dowiemy się dlaczego nasi przodkowie emigrowali, jakie były najczęstsze kierunki i jak to sprawdzić. Zostaną zaprezentowane różne rodzaje dokumentacji emigracyjnej, wskazane zostaną portale internetowe i instytucje, które pomogą nam uzyskać informacje o losie naszych przodków za granicą.

Głównym bohaterem wystawy jest Stanisław Zych, który wraz z grupą polsko-amerykańskich harcerzy przypłynął transatlantykiem Batory do Polski. Spędził wiele dni u swoich nowotarskich krewnych rozpoczynając tym samym genealogiczne poszukiwania swoich przodków, które do dzisiaj kontynuuje jego córka Phyllis Zych Budka, odwiedzająca już kilkakrotnie nasze Miasto, również na specjalne zaproszenie władz miasta, a która swym zaangażowaniem inspiruje nas dzisiaj do podjęcia tematu genealogii.

Wystawa to swoista podróż w czasie, która opowiada nam indywidualną historię osób, ale także pozwala nam nowotarżanom, czy Tobie drogi turysto przespacerować się dawnymi uliczkami Miasta, zobaczyć jak żyło się tutaj, ale przede wszystkim podkreśla jak ważna jest nasza,tożsamość, którą możemy odkryć właśnie w przeszłości. Jak powiedział C.K. Norwid: Chcąc mieć przyszłość należy mieć przeszłość.

źródło: UM Nowy Targ

Shares