Previous
Next

Do mieszkańców Ochotnicy Dolnej rozdzwonili się oszuści

Kilku mieszkańców Ochotnicy Dolnej odebrało telefon od kobiety podającej się za wnuczkę. Oszustka w rozmowie informowała, że spowodowała wypadek drogowy i potrzebne są pieniądze na kaucję, aby nie trafiła do więzienia. Seniorze nie daj się oszukać! Tymczasem apelujemy o ostrożność w kontaktach z osobami nieznajomymi i nieprzekazywanie żadnych pieniędzy osobom obcym.

Jak postępować w takiej sytuacji?

  • Zawsze po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny, żeby potwierdzić informację. Jeśli to możliwe – spotkaj się z nim.
  • Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.
  • Jeśli masz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na wnuczka”, „na wypadek” jest przysyłanie pośrednika, który ma odebrać pieniądze. Nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.
  • Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile masz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.
Shares