Previous
Next

Coraz bliżej otwarcia „Bramy w Gorce”

Wyłoniono wykonawcę na wyposażenie i ekspozycję w pawilonie eduakcyjno -przyrodniczym w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym „Brama w Gorce” w Waksmundzie koło Nowego Targu. Zadanie to będzie realizować firma OPENGROUP Łukasz Pereszczak, a jej koszt wyniesie nieco ponad 1 milion zł. Największą atrakcją nowej inwestycji będzie ścieżka w koronach drzew. Najwyżej położony jej fragment będzie znajdował się 28 metrów nad ziemią. Widoki Gorców będzie można podziwiać z 35 metrowej wieży widokowej.

Zakres rzeczowy zamówienia obejmuje m.in. sporządzenie projektu wykonawczego wystawy przyrodniczo-edukacyjnej w budynku Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego „Brama w Gorce”, wykonanie na jego podstawie ekspozycji interaktywnych oraz wykonanie kompleksowej wystawy multimedialnej z opracowaniem treści merytorycznych i graficznych wystawy w tym tekstów, opisów, zdjęć, grafik, nagra i filmów edukacyjnych. W ramach zamówienia mają zostać także wykonane tłumaczenia materiałów graficznych i nagrań na języki: angielski, niemiecki,rosyjski, słowacki oraz dostarczony zamówiony sprzęt.

Budowa „Bramy w Gorce” na terenie Waksmunda trwa od blisko 2 lat, chociaż pierwsze działania zmierzające do uruchomienia tej inwestycji miały miejsce ponad 6 lat temu. Brama w Gorce” to jedna z największych inwestycji realizowanych w ostatnich latach w Gorcach. Jest realizowana przez spółkę „Brama w Gorce sp. z o.o.” z Waksmunda. Udziałowcami firmy są, jak można przeczytać na stronie spółki w przeważającej większości mieszkańcy Waksmunda i ich rodziny, a ich działania wspierają organizacje wiejskie, parafia, gmina i miasto Nowy Targ oraz Starostwo Nowotarskie.

„Centrum Edukacyjno-Przyrodnicze „Brama w Gorce” powstaje specjalnie zmyślą o osobach poszukujących aktywnych form spędzania wolnego czasu w atrakcyjnych okolicznościach przyrody. Naszym głównym celem jest stworzenie unikalnego miejsca, które umożliwi czerpanie przyjemności z odkrywania lokalnych walorów przyrodniczych i krajobrazowych występujących naturalnie wzdłuż doliny potoku Kowaniec, a także poszerzanie swojej wiedzy przyrodniczej, kulturowej i historycznej o regionie. Z atrakcji przez cały rok będą mogli korzystać zarówno turyści, odwiedzający rejon Podhala, jak również mieszkańcy Nowego Targui okolicznych miejscowości, w tym także osoby zmagające się z niepełnosprawnościami.

Specjalnie z myślą o najmłodszych, w obrębie parku edukacji przyrodniczej będą prowadzone żywe lekcje przyrody i historii,sprzyjające zainteresowaniu tematyka ochrony naturalnego dziedzictwa Podhala poprzez zabawę i rekreacje. różnorodność warunków przyrodniczych, utworzenie pawilonu edukacji botaniczno-zoologicznej oraz bogactwo naturalnej flory i fauny umożliwi prowadzenie ciekawych i inspirujących zajęć w zakresu biologii, geografii i ochrony środowiska”– informują na swojej stronie inwestorzy.

W ramach projektu mają powstać: bacówka, wieże widokowe, galeria usytuowana w koronach drzew, bogate zaplecze gastronomiczne, edukacyjne i rekreacyjne, które maja zaspokajać potrzeby turystów i zachęcać do spędzenia czasu z rodzina lub ze znajomymi. W ramach projektu zaplanowane jest organizowanie ekspozycji okolicznościowych, imprez plenerowych, pokazów, warsztatów i wystaw.

„Już wkrótce spotkamy na się na naszej galerii w koronach drzew,zobaczymy szczyty z wierzchołka dużej 35m wieży widokowej, zanurzymy się w podziemnym tunelu gorczańskiej fauny by na koniec odkryć piękno przyrody podczas warsztatów i seansów kinowych w naszym pawilonie przyrodniczo-edukacyjnym a na deser polecimy Wam produkty regionalne prosto z naszych bacówek a dla dzieciaków przyrodniczy plac zabaw.Takiej kumulacji przyrodniczo- edukacyjnych atrakcji podanych w nowoczesny sposób nie spotkacie prawdopodobnie w żadnym innym miejscu” -napisali w ostatni8ch dniach na swoim profilu FB twórcy Bramy w Gorce.

fot. Brama w Gorce sp. z.o.o. i Szymon Pyzowski

Shares