Z początkiem marca 2022 r. uruchomiona została strona internetowa rektoratu i kościoła Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Czorsztynie. To pierwsza strona internetowa w historii istniejącego od 40 lat na Nadzamczu w Czorsztynie kościoła. Uruchomiona została w 30. rocznicę poświecenia świątyni, która miała miejsce w 1992 roku.
Historia kościoła sięga lat 80 XX w. kiedy to na Nadzamczu w Czorsztynie z inicjatywy lokalnej społeczności i ówczesnego proboszcza z Maniów ks. prałata Antoniego Siudy wybudowany został kościół. Kościół został poświęcony w 1992 przez arcybiskupa krakowskiego, ks. kardynała Franciszka Macharskiego. Wyposażenie świątyni pochodzi z kościoła w Starych Maniowach, który został wyburzony przed zalaniem Doliny Dunajca.
Wcześniej, do 2011 roku Czorsztyn należał do parafii św. Mikołaja w Maniowach. W tym samym roku utworzony został rektorat pw. NMP Fatimskiej. Rektorat swym zasięgiem obejmuje ponad 400 wiernych z Czorsztyna zamieszkujących m.in. Nadzamcze, Wronin, Harcygrąd i Za Obłazem.
Historia utworzenia miejsca kultu na Nadzamczu sięga lat 20. XX wieku kiedy właściciel dóbr czorsztyńskich Stanisław Drohojowski wraz ze swoją żoną Marią tworzyli letnisko na Nadzamczu w Czorsztynie. Wtedy też około roku 1927 Drohojowscy wystąpili z inicjatywą wybudowania tam dużej kaplicy służącej osiedlu jako kościół. Wylano fundamenty, które w 1929 roku poświecił arcybiskup, metropolita krakowski, książę Adam Sapieha podczas wizytacji duszpasterskiej na Podhalu. W fundament została wmurowana puszka w której znalazł się dokument z aktem erekcyjnym i kilkoma monetami. Niestety w związku z kryzysem gospodarczym, który przyszedł w latach 30. XX w i wybuchem II wojny światowej budowa kaplicy nie została zrealizowana.
„W okresie Polski Ludowej ludność miejscowa ogrodziła poświęcony teren i postawiła krzyż na znak, że parcela przeznaczona jest na miejsce kultu. Strzeżono by nie został zabrany na inne cele” – można przeczytać na tablicy informacyjnej przy kościele.
Do tematu powrócono dopiero w latach 80. XX wieku w związku m.in. z przeniesieniem się mieszkańców Starego Czorsztyna na Nadzamcze i zalaniem Doliny Dunajca. W świątyni znajdują się m.in. zabytkowe, stworzone w 1791 roku przez Jakuba Stankiewicza z Zatora , a pochodzące ze zburzonego kościoła parafialnego pw. św. Andrzeja w Tyńcu organy oraz przeniesiona z groty nad Dunajcem figura Matki Boskiej.
Strona internetowa rektoratu w Czorsztynie uruchomiona została na początku marca 2022 roku.
„Strona to raczej prosta wizytówka, która ma zawierać podstawowe informacje dotyczące rektoratu i kościoła takie jak godziny mszy świętych, nabożeństw, krótkie informacje dotyczące wydarzeń, ogłoszenia. W przyszłości może będzie rozbudowana o galerię zdjęć” – mówi Marek Wojtaszek, który zajął się stworzeniem strony.
Wśród ostatnich informacji znalazła się m.in. informacja o przeprowadzonej zbiórce na rzecz uchodźców z Ukrainy podczas której zebrano 4 tys. zł. które przekazane zostały na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz informacja, że remizie OSP trwa zbiórka pomocowa dla Ukrainy.
Stronę można zobaczyć pod adresem: https://rektoratczorsztyn.pl/