Previous
Next

W Maniowach wybudują tężnię solankową

W Maniowach niebawem ruszy budowa tężni solankowej z dofinasowaniem z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach zadania „Małopolskie tężnie solankowe” w 2024 r. Umowy w tej sprawie zostały podpisane przez władze Gminy Czorsztyn z wykonawcą 6 sierpnia br. Wartość całej inwestycji wyniesie 495 tys. zł, z czego ponad 225 tys. to fundusze zł z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach zadania „Małopolskie tężnie solankowe” w 2024 r. 

Realizacja ww. inwestycji oprócz opracowania koncepcji projektowej i mapy do celów projektowych z inwentaryzacją istniejącego zagospodarowania terenu w miejscu realizacji tężni oraz inwentaryzacji istniejącego uzbrojenia i zagospodarowania terenu – strefy rekreacyjnej tzw. Doliny Michalowskiej obejmuje budowę obiektów i towarzyszącej infrastruktury technicznej, dostawę oraz montaż urządzeń i wyposażenia tężni solankowej, przeprowadzenie prób końcowych, czyli rozruch mechaniczny, technologiczny oraz eksploatacyjny oraz szkolenie obsługi szkolenie obsługi w zakresie eksploatacji instalacji tężni solankowej.

Ponadto wykonawca realizując inwestycję musi uwzględnić wycinkę istniejących drzew i krzewów w miejscu lokalizacji tężni solankowej, zdemontować urządzenia siłowni plenerowej oraz zamontować je w nowym miejscu. Konieczne będzie również wykonanie niwelacji terenu w celu wyprofilowania terenu dla lokalizacji tężni i zapewniania dostępności tężni i terenu do poziomu istniejących alejek spacerowych oraz zbudować lub przebudować nawierzchnie utwardzone w obrębie tężni. Wykonawca musi również odtworzyć powierzchnie biologicznie czynne i wykonać nasadzenia zastępcze.

Budynek tężni wykonany będzie w technologii drewnianej, szkieletowej pokrytej preparatami ogniochronnymi spełniającymi wymogi przeciw pożarowe. Bryła obiektu zostanie zaprojektowana tak, aby jego forma pasowała do przyległego otoczenia.

Tężnia solankowa będzie zasilana solanką ze szczelnego zbiornika. Solanka gotowa dostarczana bogata w konieczne dla zdrowia minerały – jod, wapń, magnez i żelazo oraz w cenne mikroelementy: krzem, stront i bor będzie uzupełniana wodą z posiadanego wodociągu. Maksymalne stężenie solanki w obiegu po tarninie 7,0 %.

z/UG Czorsztyn

Shares