Previous
Next

11 sierpnia – Dzień Konserwatora Zabytków

11 sierpnia obchodzony jest Dzień Konserwatora Zabytków. Jest to dzień dedykowany osobom zajmującym się ochroną i konserwacją dziedzictwa kulturowego, w tym zabytków architektury, sztuki oraz innych wartościowych obiektów historycznych. Na terenie Gmin: Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem, Czorsztyn, Łapsze Niżne, Ochotnica Dolna znajduje się ogółem ponad 90 zabytków nieruchomych (willi, kościołów, zespołów dworskich) będących pod opieką konserwatora zabytków.

Najwięcej jest ich w Gminie Łapsze Niżne – 34 obiekty wśród których znajdują się zespoły dworskie w Falsztynie i Kacwinie, zamek w Niedzicy i zabudowania gospodarcze przy zamku, kościoły w Trybszu, Łapszach Wyżnych i Łapszach Niżnych, cmentarze, kapliczki.

Na drugim miejscu pod kątem ilości zabytków wpisanych do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków z terenu Pienin jest Miasto Szczawnica – 27 obiektów w śród przeważająca liczba to zabytkowe wille m.in. przy Placu Dietla i ul. Zdrojowej.

Na trzecim miejscu pod względem liczby zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru znajduje się Krościenko nad Dunajcem – 12 zabytków. W rejestrze znalazły się także zabytkowe obiekty w Szlachtowej i Jaworkach (cerkwie), w Gminie Ochotnica Dolna – 9 zabytków (zespół młyński, Dom Ludowy, dwór w i park w Tylmanowej, kościół, cmentarz) oraz w Gminie Czorsztyn – 2 zabytki (ruiny zamku w Czorsztynie i kościół w Sromowcach Niżnych).

Konserwator zabytków pełni kluczową rolę w ochronie i zachowaniu dziedzictwa kulturowego. Jego zadania obejmują szeroki zakres działań, które mają na celu zabezpieczenie, odrestaurowanie i zachowanie zabytków oraz dzieł sztuki dla przyszłych pokoleń. Ustanowiony Dzień Konserwatora Zabytków stanowi okazję do wyrażenia uznania dla pracy konserwatorów, którzy dbają o to, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się dziedzictwem przeszłości.

Shares