Previous
Next

81. Międzynarodowy spływ o Puchar Dunajca

Tradycyjnie LXXXI Międzynarodowy Spływ Kajakowy im. Tadeusza Pilarskiego na Dunajcu uroczyście zakończył się w Krościenku nad Dunajcem. Uczestnicy zawitali tu 10 czerwca.

W tym roku w trzydniowej imprezie udział wzięło 280 zapalonych kajakarzy, reprezentowali oni kluby sportowe z całej Polski. Nie brakowało i gości z Niemiec i Węgier. Niektórzy z uczestników na spływ, który rozpoczął się uroczyście 8 czerwca w Nowym Targu, przyjechali wprost ze spływu na Popradzie. Warto bowiem zaznaczyć, że spływ na Dunajcu odbywa się w ramach tzw. Tygodnia Dzikich Wód.

Patronat honorowy nad imprezą sprawowali: Polski Związek Kajakowy, Stowarzyszenie Organizatorów Turystyki i Rekreacji „Dunajec”, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze miast i gmin, przez których obszar biegnie 70-kilometrowa wodna trasa, czyli: Nowego Targu, Czorsztyna, Krościenka nad Dunajcem, Łącka i Nowego Sącza. Patronat honorowy pełnili: Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego oraz prezydent miasta Krakowa – Jacek Majchrowski. Sama zaś impreza została sfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystki.

Warto przypomnieć, że Spływ na Dunajcu odbywa się już od 1934 roku. Natomiast funkcję komandora z krótkimi przerwami od 1984 roku pełni Zbigniew Mizerek, a towarzyszy mu prawie zawsze były komandor Krzysztof Racułta, prezes Małopolskiego Związku Kajakowego.

Droga nie była łatwa dla zawodników. Musieli pokonać progi wodne, jezioro Czorsztyńskie, aby dopłynąć do Krościenka nad Dunajcem. Jednak było warto. Głównym trofeum był, jak zawsze Kryształowy Puchar Dunajca.

źródło: UG Krościenko nad Dunajcem

Shares