Previous
Next

67 lat temu poświęcono dzwony przy kościele w Sromowcach

Jest rok 1957. Polska podnosi się z ruin po zawierusze wojennej. W Sromowcach Niżnych w Pieninach lokalna społeczność zbiera na dzwony kościelne, które zostaną umieszczone przy małym, drewnianym kościółku w tej miejscowości. Zbiórka funduszy trwa blisko 2 lata. I nadchodzi ten dzień kiedy wszyscy się zbierają przy kościele, żeby wziąć udział w uroczystym poświęceniu dzwonów w Sromowcach Niżnych.

„Miałam wówczas jakieś 12, 13 lat gdy poświęcono nasze dzwony przy kościele w Sromowcach. Przyszliśmy na uroczystość całą rodziną. Rodzice i nasza trójka: ja , siostra i brat. Najpierw było uroczyste poświęcenie dzwonów, a po nich wielkie świętowanie z góralskimi śpiewami. To były bardzo ciężkie powojenne czasy. Jako poczęstunek po tym świeceniu dzwonów dostaliśmy kakao i bułkę drożdżową, którą upiekły gospodynie ze Sromowiec. Wcześniej wszyscy się składali przekazując mąkę, żeby dla wszystkich upiec te bułki drożdżowe. Poświęcenie tych dzwonów to było wielkie wydarzenie dla ludzi w Sromowcach. Przyszła na nie cała wieś i po poświeceniu na placu przed plebanią wszyscy świętowaliśmy, dziękowaliśmy za te dzwony i śpiewaliśmy góralskie i kościelne pieśni. Na tym zdjęciu które widać to ja siedzę w pierwszym rzędzie z koleżankami” – mówi 88-letnia Anna Regiec (Tomasowa) z Sromowiec Niżnych.

W tamtym czasie proboszczem parafii w Sromowcach był ks. Bolesław Zdunek (proboszcz w latach 1956-1961) i to on zajął się zakupem dzwonów, na które złożyła się społeczność Sromowiec. W późniejszym czasie te dzwony zostały przeniesione do nowego kościoła w Sromowcach, a gdy zostały zakupione nowe dzwony do tego kościoła w latach 90. XX w. jeden z tych dzwonów powrócił na pierwotne miejsce i jest przy zabytkowym, drewnianym kościele w Sromowcach Niżnych.

Historia zabytkowego kościoła w Sromowcach Niżnych:

Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych powstał najprawdopodobniej w 1513, chociaż więcej informacji o nim pochodzi z ok. 1596. W XVII wieku został rozbudowany o wieżę. W 1910 i w 1924 powiększano prezbiterium, a w 1955 dobudowano zakrystię, a 1956 nową kruchtę. W 1968 dodano przybudówkę otwartą do wnętrza. Od 1988 obiekt wyłączony z kultu jest obiektem muzealnym. Ostatnim nabożeństwem odprawionym w tym kościele była msza (pasterka) 24/25 grudnia 1986. Po remoncie od 2010 mieści się w nim galeria sztuki. Kościół obwiedziony ogrodzeniem z dyli wiązanych na zrąb, osłoniętych daszkiem z gontu.

Redakcja portalu mojepieniny.pl dziękuje Panu Krzysztofowi Grywalskiemu za udostępnienie zdjęć z uroczystości z 1957 roku.

Artykuł po raz pierwszy ukazał się na portalu mojepieniny.pl 3 lutego 2022 roku.

Shares