Previous
Next

41 lat temu przestało istnieć miasto Szczawnica – Krościenko

Wielu, zwłaszcza młodych mieszkańców rejonu Pienin nie pamięta czasów kiedy istniało miasto, które nazywało się „Szczawnica-Krościenko”. Miasto to utworzono w 1973 i istniało ono niespełna 10 lat, do 1982. Potem zostało podzielone na miasto Szczawnica i wsie Krościenko nad Dunajcem i Tylka.

Miasto Szczawnica-Krościenko zostało utworzone w 1973 roku w wyniku administracyjnego połączenia miasta Szczawnica, która 10 lat wcześniej w 1962 uzyskała prawa miejskie z osiedlem Krościenko, które dzisiaj funkcjonuje pod nazwą Krościenko nad Dunajcem (Gmina Krościenko nad Dunajcem)
Celem połączenia tych dwóch miejscowości było najprawdopodobniej wzmocnienie ich pozycji i utworzenie mocniejszego ośrodka turystyczno-uzdrowiskowego. Na 10 lat przed połączeniem Krościenko liczyło 3000 mieszkańców, natomiast Szczawnica 4900 mieszkańców.

Po 10 latach działalności władze chyba doszły do wniosku że położone w tym połączeniu oczekiwania nie spełniły się i zdecydowano o rozdzieleniu miejscowości.

Decyzją administracyjną władz Miasto Szczawnica-Krościenko przestało istnieć z dniem 1 stycznia 1982 i miejscowość pozostała przy nazwie Szczawnica. Faktycznie pod kątem administracyjnym jako Szczawnica-Krościenko funkcjonowało jeszcze do 1 października 1982 roku, kiedy to faktycznie odłączono Krościenko i utworzono nową gminę – Gminę Krościenko  w której skład weszły także wyłączone z Gminy Czorsztyn sołectwa Grywałd i Krośnica.

Fot. Zofia Rydet

Shares