1985. „Biała Dama z Niedzicy” – FILM

Duchy zamków polskich” to cykl filmów dokumentalnych o historii najciekawszych polskich warowni. W jednym z odcinków z 1985 roku opowiedziana została historia zamku w Niedzicy. Film w którym narratorem jest Marek Kondrat nosi tytuł „Biała dama z Niedzicy” i niedawno został zamieszczony na platformie https://cyfrowa.tvp.pl/ – rekonstrukcje cyfrowe.

W krótkim opisie trwającego nieco ponad 33 minuty filmu na platformie rekonstrukcje cyfrowe możemy przeczytać: „Marek Konrad w poszukiwaniu legendarnych skarbów zamku w Niedzicy, a także próba dotarcia do prawdy o dawnych, tajemniczych mieszkańcach zamku nad Dunajcem”

Wśród rozmówców Marka Kondrata znalazł się Franciszek Szydlak, wieloletni przewodnik po zamku Dunajec w Niedzicy i znawca kultury Spisza oraz ks. prof. Bolesław Przybyszewski, dr Stanisław Michalczuk i dziennikarz Aleksander Rowiński. W rolę Białej Damy na zamku w Niedzicy wcieliła się Monika Nowak.

Franciszek Szydlak w rozmowie z Markiem Kondratem 1985/screen : cyfrowa.tvp.pl


Rozmówcy Marka Kondrata z różnych punktów widzenia analizują historię Uminy i inkaskiego skarbu ukrytego rzekomo na zamku w Niedzicy. Często wspominany jest w filmie Andrzej Benesz, który po II wojnie światowej odkrył w nadprożu zamku miedzianą rurkę ze zwojem inkaskiego pisma węzełkowego (kipu), które zawiera prawdopodobnie informacje o ukrytym skarbie Inków.

Umina na zamku w Niedzicy/screen z filmu na cyfrowa.tvp.pl

Film można obejrzeć klikając w poniższe ZDJĘCIE lub link: Duchy zamków polskich – Biała dama z Niedzicy – TVP rekonstrukcja – Telewizja Polska S.A.

Zamek w Niedzicy/screen z filmu na cyfrowa.tvp.pl

Wejście do zamku w Niedzicy /screen z filmu na cyfrowa.tvp.pl

prof. Bolesław Przybyszewski/screen z filmu na cyfrowa.tvp.pl

Umina na zamku w Niedzicy /screen z filmu na cyfrowa.tvp.pl
dr Stanisław Michalczuk /screen z filmu na cyfrowa.tvp.pl

Nakręcony w roku 1985 roku film został odnowiony w ramach projektu rekonstrukcji cyfrowych TVP.
Fot. /screen Rekonstrukcje Cyfrowe

Shares