Previous
Next

30 -lecie Związku Podhalan oddział w Ochotnicy Dolnej

W niedzielę 30 stycznia w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej w związku z jubileuszem 30-lecia powstania Związku Podhalan w Ochotnicy Dolnej odbyła się uroczysta Msza Święta. Wszystkich zebranych powitał ks. proboszcz Paweł Legutko.

– Związek Podhalan to grupa ludzi, która w sposób szczególny chce kultywować tradycje i zwyczaje regionu dlatego dobrze, że dziś tutaj z nami jest sporo narybku, tych małych dzieci, którym możecie przekazać to co podstawowe w naszej wierze – mówił duchowny

. – Związek Podhalan dba o świętość rodziny, przywiązanie do kultury i tradycji chrześcijańskiej – podkreślił.
Mszę Świętą sprawował ks. Piotr Tajak kapelan Związku Podhalan Ochotnicy Dolnej w koncelebrze z księdzem prałatem Józefem Urbaniakiem i księdzem Janem Knutelskim. Podczas nabożeństwa przygrywała kapela Wstonzecki a śpiewał zespół Nucicki prowadzony przez Agatę Chlipała. Do Ochotnicy Górnej przybyła delegacja oddziałów Związku Podhalan z Ochotnicy Górnej i Tylmanowej z pocztem sztandarowym. W uroczystości wziął udział Tadeusz Królczyk Wójt Gminy Ochotnica Dolna, Krzysztof Jurkowski Zastępca Wójta Gminy Ochotnica Dolna, Maria Łojas-Jurkowska Sekretarz Gminy Ochotnica Dolna oraz Radna Powiatu Nowotarskiego.

Po uroczystości do wspólnego zdjęcia zaprosił Leszek Chrobak prezes Związku Podhalan w Ochotnicy Dolnej. Ze względu na pandemię góralski jubileusz 30 – lecia odbędą się w innym terminie. Przypomnijmy. Związek Podhalan Oddział Gorczański w Ochotnicy Dolnej działa już 30 lat tj. od 9 lutego 1992 roku. Pierwszym Prezesem Oddziału był Tadeusz Gal a następnymi Maria Jankowska, Stanisław Mazurek i Jan Lizoń. Obecnie Prezesem jest Leszek Chrobak. Kapelanem Oddziału i zarazem jego współtwórcą był śp. ksiądz kanonik Stanisław Wojcieszak.

Celem działania Oddziału jest pielęgnowanie i rozszerzanie kultury góralskiej poprzez strój i mowę góralską a także przez tradycyjne opłatki, śpiew kolęd, kuligi, święconkę, majówkę, dożynki oraz zaduszki. Delegacje z pocztem sztandarowym często biorą udział w różnych uroczystościach państwowych i kościelnych. Związek Podhalan Oddział Gorczański prężnie współpracuje z Wiejskim Ośrodkiem Kultury w Ochotnicy Dolnej a także uczestniczy w różnych akcjach charytatywnych przede wszystkim na rzecz osób niepełnosprawnych.
Gorczański Oddział Związku Podhalan w Ochotnicy Dolnej liczy około 70 członków.

źródło: UG Ochotnica Dolna

Shares