Previous
Next

Zmarł Władysław Maciej Krakowski, wieloletni prezes Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy i Honorowy Obywatel Gminy Czorsztyn

19 marca 2024 roku w wieku 80 lat zmarł mgr inż. Władysław Maciej Krakowski, prezes Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy i Honorowy Obywatel Gminy Czorsztyn.

Władysław Maciej Krakowski zawodowo związany z budową zbiorników wodnych m.in. w Korytnicy koło Staszowa, w Klimkówce koło Gorlic, w Świnnej Porębie koło Wadowic, w Niedzicy oraz zagranicą.

Doceniony za pracę związaną z budową zapory na Jeziorze Czorsztyńskim odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta. Zasłynął ratowaniem przed zniszczeniem wielu cennych zabytków architektury i sztuki, za co otrzymał od Stowarzyszenia Historyków Sztuki medal MERENTIBUS.

W latach 1997–2001 i od lutego 2016 do kwietnia 2017 roku pełnił funkcję prezesa Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica. Był znaną postacią w Niedzicy i okolicy, angażował się w różne akcje społeczne i obywatelskie.

Rada Gminy Czorsztyn uchwałą z dnia 4 czerwca 1998 r. nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Czorsztyn. Zmarł 19 marca 2024 roku w Krakowie.

Wieloletniego prezesa ZEW Niedzica pożegnał w specjalnym wpisie na stronie internetowej Zespołu Elektrowni Wodnych prezes Leszek Bajorek Fiałkowski:

„Maciek Krakowski związał się z Niedzicą w 1991 roku, kiedy to jako Zastępca Dyrektora ds. Inwestycji Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej w Krakowie rozpoczął nadzór inwestycyjny nad budową zespołu zbiorników wodnych Czorsztyn – Niedzica – Sromowce Wyżne wraz z elektrowniami Niedzica i Sromowce. W roku 1997 został pierwszym Prezesem Zarządu powstałej, po ukończeniu budowy, spółki Zespół Zbiorników Wodnych Czorsztyn – Niedzica – Sromowce Wyżne S.A. (obecnie Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica SA).

Rozpoczął realizację strategii rozwoju Spółki jako samodzielnego lokalnego przedsiębiorstwa multienergetycznego i wizji Niedzicy jako silnego centrum turystycznego. Zintensyfikował współpracę z samorządami okolicznych gmin, podejmując szereg działań na rzecz społeczności lokalnych, od kulturalnych, po charytatywne i biznesowe.

Za swoje zaangażowanie w rozwój Spółki i regionu został uhonorowany m.in. Odznaczeniem Zasłużonego dla Spiskiej Gminy Łapsze Niżne, Statuetką Spiżowego Serca Gminy Łapsze Niżne, Tytułem Honorowego Obywatela Gminy Czorsztyn, Medalem „Merentibus” Stowarzyszenia Historyków Sztuki, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem w uznaniu szczególnych zasług na rzecz NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolskiego.
Żegnaj Prezesie Maćku Krakowski, na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.
Prezes Zarządu ZEW Niedzica S.A.”

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 27 marca 2024 r. o godz. 12.00 w Sali Pożegnań Cmentarza Rakowickiego w Krakowie (wejście od ul. Rakowickiej 26a), po czym nastąpi odprowadzenie urny z Prochami Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Shares