Previous
Next

Zapłonęła „Śpisko Watra”

2 lipca przy GOK-u w Niedzicy już po raz 27 zapłonęła watra, symbol letniego przeglądu spiskiego folkloruUroczystego rozpoczęcia i rozpalenia Śpiskiej Watry dokonał Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz w towarzystwie Juliana Kowalczyka Prezesa Związku Podhalan, Jana Budza Prezesa Związku Polskiego Spisza, przedstawicieli Powiatu Nowotarskiego: wicestarosty Bogusława Waksmundzkiego i radnej Powiatu Nowotarskiego Ireny Rataj oraz  Sławomira Czarneckiego kompozytora i sympatyka Spisza.

Podczas przeglądu bogactwo i różnorodność Spisza zaprezentowało 9 zespołów z polskiego Spisza: w dwóch kategoriach wiekowych Dunajec z Niedzicy, Bystry Potok z Kacwina, Czardasz z Niedzicy, Ciardasie z Czarnej Góry, grupa dziecięca i młodzieżowa Honaj z Dursztyna, Młody Jawor z Krempach, Mali Frydmanianie z Frydmana, a także goście z sąsiednich regionów zespół Mali Maniowianie z Maniów i Frankovcan z Małej Frankowej ze Słowacji.

Pokaz sokolniczy wzbudził duże zainteresowanie i podziw dla ptaków drapieżnych, o których można było się dowiedzieć podczas prowadzonej prezentacji. Po pokazie każdy mógł podejść do ptasich bohaterów i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Na zakończenie imprezy kapela Wartko oraz Zespół Śpulandery porwali publiczność do tańca przy rytmach muzyki Karpat.

Uczestnicząc w przeglądzie, można było również poznać spiską kuchnię.  Regionalne przysmaki dla przybyłych gości, mieszkańców i turystów przygotowały Koła Gospodyń z Frydmana i z Łapszanki.

Malowanie twarzy oraz warsztaty robienia zabawek z siana, prowadzone przez opiekunów świetlic, cieszyły się dużą popularnością wśród najmłodszych.

Partnerami imprezy byli: ZEW Niedzica S.A. oraz Nadleśnictwo Krościenko, zaś współorganizatorem Powiat Nowotarski.

źródło: UG Łapsze Niżne

Shares
Previous
Next