Zagadka. Co to za miejsca ?

Zdjęcia zostały wykonane w lipcu sierpniu 1930 roku przez Tadeusza Przypkowskiego, fotografa, który od końca XIX wieku aż do lat 70. XX wieku utrwalał na fotografiach miejsca w różnych częściach Polski jak również za granicą. Na jednej z serii zdjęć utrwalone zostały miejsca na terenie Pienin i Podhala. Jak sądzicie, gdzie zostało wykonane pierwsze zdjęcie ? Gdzie znajduje się lub znajdowała taka zabudowa ? I gdzie znajduje się budowla z trzeciej fotografii?

W zbiorze zdjęć, które zostały w ostatnim czasie zdigitalizowane przez Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie znajdują się zdjęcia z terenu całej Polski – od morza do gór z lat 1890 – 1970.

Zbiór obejmuje przeszło 17600 negatywów, tym zdjęcia Feliksa Przypkowskiego, lekarza, gnomonika, astronoma, pioniera fotografii w Jędrzejowie oraz (zdecydowana większość) Tadeusza Przypkowskiego, historyka sztuki, gnomonika, artysty fotografika. Jego zdjęcia to przede wszystkim dokumentacja zabytków, których wiele już nie istnieje i podróży – m. in. przedwojenny Kraków, Lwów, Polesie, Wilno oraz obszar Europy Zachodniej i Afryki Północnej. 

Fot. Tadeusz Przypkowski, zdjęcie ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie / muzeumprzypkowskich.archeio.pl

Shares