Wracają plany budowy kolejki górskiej z Piwnicznej i Szczawnicy do Starej Lubowni

Wczoraj, 17 stycznia w Hotelu Beskid w Piwnicznej odbyło się robocze spotkanie w sprawie projektu budowy kolejki górskiej łączącej Uzdrowisko Piwniczna ze Starą Lubownią oraz Szczawnicą. Pierwsze plany dotyczące realizacji tej inwestycji przygotowali ponad 20 lat temu naukowcy z Politechniki Krakowskiej, ale nigdy nie zostały one wdrożone do realizacji.

W trakcie spotkania w którym wzięli udział przedstawiciele samorządów Piwnicznej, Szczawnicy i reprezentacja słowacka oraz posłowie zaprezentowano przebieg trasy kolejki łączącej Piwniczną ze Starą Lubownią i Szczawnicą. Budowa kolejki może być szansą dla rozwoju turystycznego, gospodarczego uwzględniającego wymogi ekologiczne dla regionu. Na spotkaniu ustalono, że kolejnym krokiem będzie podpisanie samorządowego transgranicznego porozumienia w sprawie budowy kolejki.

Fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Pierwotny, stworzony w roku 2000 przez inżynierów z Politechniki Krakowskiej projekt górskiej kolejki zakładał znaczne skrócenie trasy i czasu przejazdu między Szczawnicą a Piwniczną.

Obecnie aby drogą przejechać z Piwnicznej do Szczawnicy trzeba pokonać około 60 kilometrów. W linii prostej wspomniane miejscowości są oddalone od siebie o 17 kilometrów. Pierwotny projekt trasy kolejki uwzględniał trasę przez Kosarzyska, przełęcz Obidza i Jaworki. Długość tej trasy została oszacowana na 23 kilometry co znacznie skróciłoby czas przejazdu między uzdrowiskami.

Shares