Previous
Next

„Wianki” w Krościenku nad Dunajcem

Wyjątkowe były dzisiejsze „Wianki” w Krościenku nad Dunajcem. Nie tylko ze względu na to, że Krościenko nad Dunajcem symbolicznie zakopało topory wojenne ze Szczawnicą, ale też niesamowity wspólny spływ wodami Dunajca pod sam amfiteatr „Pod Wierzbą” oraz mnóstwo gości bawiących się wraz z zespołami pod jego sceną.

Preludium do corocznych „wianków”, imprezy, związanej z prastarym zwyczajem „Nocy Świętojańskiej” było symboliczne wydarzenie na granicy Krościenka nad Dunajcem i Szczawnicy. To tam wójt Stanisław Tkaczyk i burmistrz Bogdan Szewczyk symbolicznie zakopali dzielące obie miejscowości animozje, a następnie już wspólnie spłynęli łodziami flisackimi do Stolicy Pienin.

W amfiteatrze „Pod Wierzbą” władze gminy i miasta wspólnie przywitały gości, zaśpiewano też wspólnie z zespołami. A potem już na deskach amfiteatru zaprezentowały się kolejno: zespół regionalny „Małe Pieniny”, zespół regionalny „Cornodunajcanie” i zespół Pieśni i Tańca „Pienińskie Wiyrchy”. Ten ostatni dosłownie porwał do tańca licznie zgromadzoną publiczności. Pod sceną tańczyli goście, także zagraniczni, bawiąc się doskonale oraz dzieci i młodzież, w sumie ponad 50 osób z kolonii aż z dalekiego Gdańska. Skocznym tańcom nie było końca. Gromkie brawa zebrała także orkiestra OSP z Krościenka nad Dunajcem. Gwiazdą wieczoru był zespół „Góralsi”, który fascynuje się kulturą białych górali, co widoczne jest w ich folkowej muzyce. W stolicy Pienin zagrali oni także covery utworów popularnych i porywających do tańca. Brawom nie było końca, publiczność wręcz szalała w rytm ich muzyki.

Największą jednak atrakcją było bezsprzecznie puszczanie wianków na srebrzyste wody Dunajca. Nurt niósł ich całe mnóstwo, kolorowych i wykonanych zarówno z różnobarwnych papierów, jak i prawdziwych kwiatów w dół rzeki. Brzegi Dunajca, a także most wypełniały tłumy gości, także zagranicznych, którzy zafascynowani byli tym prastarym, pamiętającym czasy wierzeń Słowian zwyczajem. Młodzi goście z Gdańska spoglądając za wiankami, żartowali, że liczą, iż ich wianki dopłyną aż do Bałtyku.

Podczas imprezy były liczne regionalne smakołyki i przepyszne ciasta przygotowane przez Stowarzyszenie Kobiet Pienińskich, Pieniński oddział Związku Podhalan w Szczawnicy, Związek Podhalan, oddział Krościenko nad Dunajcem oraz Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Pieniny”.

Były też stragany z pamiątkami, napojami, cukrową watą, warsztaty dla dzieci i młodzieży. Przepiękne wianki, przygotowały niezastąpione panie ze Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów „Pieniny”. Na ich stoisku można było nauczyć się wyplatania prawdziwych kwietnych wianków. Dodatkową atrakcją była też biesiada z zespołami przy karczmie Dunajec.

Organizatorami imprezy byli: Urząd Gminy Krościenko nad Dunajcem, Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem, a współorganizatorami: Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy, a także Związek Podhalan.

źródło: UG Krościenko nad Dunajcem

Shares