VI Gminny Konkurs Historyczny „Dzieje Ochotnicy i Tylmanowej”

31 maja 2022 roku odbył się finał VI Gminnego Konkursu Historycznego „Dzieje Ochotnicy i Tylmanowej”. Już po raz szósty uczniowie wszystkich szkół Gminy Ochotnica Dolna rywalizowali rozwiązując test, którego pytania dotyczyły historii Ochotnicy Dolnej i Górnej oraz Tylmanowej.

W tym roku, oprócz tematów dotyczących lokacji naszych miejscowości i ich dziedzictwa kulturowego, w bibliografii konkursu znalazły się także zagadnienia związane z II wojną światową i działalnością IV Batalionu 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej oraz historią społeczności żydowskiej na terenie Ochotnicy i Tylmanowej.

W zmaganiach konkursowych uczestniczyło 21 uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych. Podzieleni zostali na dwie kategorie wiekowe: osobno rywalizowali uczniowie klas IV-VI, drugą grupę stanowili natomiast uczniowie klas VII-VIII. W obydwu kategoriach szkoły miały możliwość zgłoszenia po dwóch uczniów.

WYNIKI KONKURSU

Kategoria I (uczniowie klas IV-VI)
II miejsce: Kamila Chrobak (NSP im. Bohaterów Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej)
Wyróżnienie: Michał Mikołajczyk (SP im. ks. Jana Twardowskiego w Tylmanowej),
Kategoria II (uczniowie klas VII i VIII)
II miejsce: Jakub Gołdyn (NSP im. Bohaterów Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej)
III miejsce: Piotr Kiełbasa (SP im. Marii Konopnickiej w Ochotnicy Górnej)


Po konkursie uczniowie i opiekunowie otrzymali egzemplarz komiksu historycznego pt. „Przybysze” oraz pamiątkowe gadżety.Rozdanie nagród nastąpi 10 czerwca 2022 roku podczas VI Dnia Regionalnego w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej.

Organizatorami konkursu były Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej oraz Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej. Z ramienia szkoły za organizację konkursu odpowiadały jak co roku panie: Agata Chlipała, Agnieszka Dyda i Małgorzata Kędzierska. Honorowym Patronatem objął konkurs Tadeusz Królczyk, Wójt Gminy Ochotnica Dolna.

Shares