Szkoła w Krościenku nad Dunajcem zamieniła się w szpital- ćwiczenia “Podhale 22”

Nagłe zagrożenie, masowa liczba poszkodowanych, szpitale nie są w stanie ich przyjąć. Scenariusz niemal jak z katastroficznego filmu. Niemniej w dzisiejszych czasach nie da się tego wykluczyć i trzeba być na taką sytuację przygotowanym. Tworzenie takiego Zastępczego Miejsca Szpitalnego w ramach ćwiczeń obronnych, po raz pierwszy dzisiaj zorganizowano w Krościenku nad Dunajcem.

Scenariusz ćwiczeń zakładał na terenie gminy Krościenko nad Dunajcem  m. innymi zatrucie po spożyciu wody pitnej z miejscowych wodociągów. W Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym odnotowano brak miejsc do hospitalizacji chorych, których ciągle przybywa w wyniku innych zdarzeń na terenie powiatu nowotarskiego.

SONY DSC

Wobec powyższego Starosta Nowotarski polecił utworzenie na terenie gminy Zastępczych Miejsc Szpitalnych.

Sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej nr.1 im.Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem zamieniła się dziś w „szpital polowy„, jako zastępcze miejsce szpitalne”. Wszystko w ramach powiatowego ćwiczenia obronnego pod kryptonimem “Podhale-, 22”w których bierze udział gmina Krościenko nad DunajcemW sali gimnastycznej szkoły przygotowanych zostało 30 łóżek dla ewentualnych poszkodowanych. Powstał punkt rejestracyjny, gdzie każdy pacjent został zarejestrowany. Zorganizowano izbę przyjęć i segregacji, gabinet lekarski, punkt zabiegów sanitarnych, pomieszczenia dla chorych, oraz punkt psychologiczny

Po rejestracji poszkodowany prowadzony przez ratownika medycznego, przechodził do punktu segregacyjnego, gdzie lekarz określał stopień zagrożenia dla zdrowia i życia: poprzez założenie na rękę odpowiedniej opaski: zielony – osoby najmniej poszkodowane, żółty – średnio poszkodowane i czerwony – największe zagrożenie życia.  Jeśli osoba została zakwalifikowana do stanu największego zagrożenia życia, zobowiązuje to kierownika punktu do przewiezienia jej do specjalistycznych jednostek medycznych. Po uznaniu stopnia poszkodowania pacjenci byli kierowani do sali gimnastycznej na łóżka, gdzie czekali na dalsze czynności.

SONY DSC

Praktyczne działania zostały przeprowadzone dziś z udziałem pracowników gminy wchodzących w skład Stałego Dyżuru, Głównego Stanowiska Kierowania Wójta Gminy Krościenko nad Dunajcem, Zespołu Zarządzania Kryzysowego przy współdziałaniu personelu medycznego SP ZOZ w Krościenku n.D. W działania organizacyjne zaangażowano również jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu całej gminy a także młodzież szkoły Podstawowej nr.1 w Krościenku nad Dunajcem.

Jak informuje Jan Dyda -Wójt Gminy Krościenko -„dzisiejsze ćwiczenia miały na celu sprawdzenie umiejętności kierowania, realizację podjętych działań obronnych, sprawdzenie funkcjonowanie wdrożonych rozwiązań systemu stałego dyżuru Wójta Gminy a także wzajemne współdziałanie jednostek organizacyjnych między innymi Starostwa Powiatowego, oraz Szpitala Powiatowego w Nowy Targu na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń o charakterze kryzysowym.

W takich działaniach chodzi o przećwiczenie współpracy wszystkich służb, samorządu, na wypadek zagrożenia. Dotyczyć to może nie tylko zagrożeń militarnych. Również klęsk żywiołowych – komentuje wójt gminy, dodając: – “Podhale 22” trwa, jeszcze jutro, to jest w czwartek (6 października) będzie pokaz gaszenia pożaru i paneli fotowoltaicznych na termach chochołowskich.

Przygotowanie i przeprowadzenie ćwiczenia oparto na zarządzeniu Wójta Gminy Krościenko nad Dunajcem z dnia 19 września br. To forma regularnego szkolenia, którego tegorocznym tematem było: “Doskonalenie systemu kierowania realizacją zadań obronnych z elementami Zarządzania Kryzysowego na obszarze powiatu nowotarskiego”.

źródło: K.Kubik/UG Krościenko nad Dunajcem

Shares