Previous
Next

Świat zatopionych Starych Maniów na ścianach pizzerii Ferajna

Na oryginalny pomysł wystroju lokalu wpadli nowi właściciele Pizzerii Ferajna w Maniowach. Ściany lokalu ozdobiły właśnie zdjęcia Starych Maniów, które 25 lat temu zniknęły pod wodami Jeziora Czorsztyńskiego. Kiedy to miało miejsce nowych właścicieli nie było jeszcze na świecie, ale świat który został utrwalony na zdjęciach wydał im się zdecydowanie bardziej ciekawy do pokazania w lokalu niż przypadkowe zdjęcia nie mające nic wspólnego z regionem. Odbitki fotografii zamówili u Marka Wojtaszka, prowadzącego portal staremaniowy.pl na którym można znaleźć setki zdjęć nieistniejących już Starych Maniów.

„Na pomysł takiego właśnie wystroju lokalu nawiązującego do historii Maniów wpadł mój wspólnik Grzegorz Plewa pochodzący z Maniów. Pomysł przypadł mi do gustu i przystąpiliśmy do jego realizacji. Zamówiliśmy u Marka Wojtaszka siedem zdjęć Starych Maniów. Wybraliśmy jak sądzę najbardziej charakterystyczne obiekty i miejsca, które bez trudu rozpoznają mieszkańcy Starych Maniów, a młode pokolenie zobaczy jak wyglądała wieś ich dziadków” – mówi Natalia Szostak, współwłaścicielka pizzerii pochodząca z Szaflar.

Natalia i Grzegorz wybrali z kolekcji Marka Wojtaszka zdjęcia przedstawiające drogę przez Stare Maniowy, kościół, piekarnię, szkołę, remizę, domy, owce – miejsca wokół których toczyło się życie wsi.

„Doszliśmy do wniosku, że ponieważ przez nasze Maniowy przewija się wielu turystów, zamiast wieszać na ścianach nie związane z naszym regionem zdjęcia lepiej będzie pokazać kawałek naszej historii. Możemy naszym klientom poopowiadać o Starych Maniowach, które dziś znajdują się na dnie Jeziora Czorsztyńskiego. Tutaj wydarzyło się coś wyjątkowego i warto o tym pamiętać i pokazywać, opowiadać o tym przyjezdnym” – dodaje Natalia.

Droga przez Maniowy – przysiółek „Dolina” – w kierunku kościoła / Fot. staremaniowy.pl

O historii zatopionych Starych Maniów można poczytać także tutaj :

Shares