Previous
Next

Spotkanie trzech kultur

To było wyjątkowe wydarzenie pt. „Spotkanie trzech kultur”. Na scenie wystąpili górale pienińscy, podhalańscy i Romowie. Wszystkie te tradycje są obecne na terenie krościenczańskiej gminy. Dodatkowo pojawili się goście specjalni aż z Argentyny – D-MOL Electronic Tango Project. Gwiazdami wieczoru były jednak niesamowite siostry, czyli kultowy góralski zespół „Gronicki”.

Pomimo, że pogoda w sobotnie popołudnie nie rozpieszczała, to w amfiteatrze „Pod Wierzbą” gości nie brakowało. Znakomicie bawiła ich kapela „Jaśka Kubika”, w wyborowym składzie wraz z rodziną Gabrysiów. Niepowtarzalny koncert dały też dwie Wiktorie Kozielec i Kołodziej, obie posiadające wyjątkowo piękne głosy.

Nowe doznania muzyczne stały się możliwie dzięki udziałowi zespołu, który na scenie amfiteatru zagościł aż z dalekiej Argentyny – D-MOL Electronic Tango Project. Muzycy grali długo, ale publiczność była zafascynowana ich elektryzującą muzyką. Ich kompozycje łączyły bowiem klasyczne tango z unikalnym nowoczesnym stylem elektronicznym. To właśnie ta ich mieszanka solidnych struktur muzycznych i elektronicznych kolorów i tekstur dała widzom możliwość podziwiania awangardowych efektów i niesamowitych efektów muzycznych wynikających z połączenia skrzypiec i elektroniki. Pablo Jose Albornoz zagrał na skrzypcach, a realizatorem dźwięku na żywo był Daniel Susperreguy.

Furorę zrobił także występ Romów z Krośnicy. Dzieciaki wystąpiły pod okiem romskiego wójta Jana Czurei, tańcząc z wielkim żywiołem i zaangażowaniem. Ciekawą częścią imprezy była prezentacja o „Tajemnicach Krościenka nad Dunajcem” Katarzyny Wójcik, zakończona konkursem.

Tłumnie przybyli jednak mieszkańcy i turyści na występ „Gronicków”, czyli wyjątkowego zespołu, który powstał jeszcze w 1995, a założonego przez rodzone siostry Paluch: Anię, Bogusię, Małgosię i Jankę. Ich muzyka choć sięga do góralskich rytmów, to jednak ma swój styl i niepowtarzalny urok. Gronicki swój sukces odniosły między innymi dzięki własnym wersjom takich piosenek jak: „Corne ocy”, „Sarna”, „Rosicka”, czy „Hej bystro woda”. Swój pierwszy album siostry wydały już w 1996 r. pt. „Corne ocy”. W sobotni wieczór znakomicie bawiły publiczność nad brzegiem srebrzącego się Dunajca w Krościenku nad Dunajcem.

Wydarzenie swą obecnością zaszczycili wyjątkowi goście: Stanisław Barnaś, pełnomocnik wojewody ds. służb mundurowych oraz wójt gminy Konratowice -Tomasz Gracz. Na scenie pojawiła się także Maria Ćwiertniewicz, kajakarka górska, olimpijka, rodem z Krościenka nad Dunajcem. Konferansjerkę prowadziła Danuta Machała.

Warto dodać, że imprezie, której organizatorami był gmina i CKIP, towarzyszyły pokazy przygotowane przez policję oraz Ochotniczą Straż Pożarną ze Stolicy Pienin.

z/UG Krościenko nad Dunajcem

Shares