Previous
Next

Ratusz i Hotel Herz w Nowym Targu na archiwalnych zdjęciach

Zdjęcia pochodzą sprzed ponad 90 lat i zostały wykonane w Nowym Targu. Widoczny jest na nich Ratusz oraz m.in. kamienica w której w latach 30. XX wieku działał Hotel Herz, a po innej stronie Rynku Hotel Centralny. Kto wie co dzisiaj mieści się w kamienicach w których działał Hotel Herz i Hotel Centralny ?

Krótka historia Ratusza w Nowym Targu

Pierwszy ratusz w Nowym Targu był wzniesiony został w XVI wieku z drewna. W 1784 roku pierwotny budynek został zniszczony w wyniku pożaru. Budowę nowego, murowanego budynku ratusza nakazał starosta sądecki, a inicjatorem jego budowy był prawdopodobnie Jakub Podkanowicz, nowotarski burmistrz. Budynek został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku pod nadzorem Karola Rybińskiego z Krakowa i zlokalizowany pośrodku nowotarskiego Rynku.
Budynek ratusza jest murowany, dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, charakteryzuje się czterospadowym dachem oraz wieżą z przeszkloną latarnią zwieńczoną iglicą. Od 7 stycznia 2020 roku nowotarski ratusz jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

Shares