Rada Gminy Ochotnica Dolna podjęła rezolucję w sprawie potępienia rosyjskiej i białoruskiej agresji na Ukrainę

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Ochotnica Dolna, która odbyła się 28 lutego radni podjęli rezolucję w sprawie potępienia rosyjskiej i białoruskiej agresji na Ukrainę oraz wyrażenia solidarności i wsparcia dla mieszkańców Ukrainy w walce o wolność.

„My Radni Gminy Ochotnica Dolna postanawiamy podjąć rezolucję przygotowaną przez Tadeusza Królczyka Wójta Gminy Ochotnica Dolna, aby wyrazić potępienie dla rosyjskiej i białoruskiej agresji na Ukrainę oraz wyrazić solidarność i wsparcie dla mieszkańców Ukrainy w walce o wolność.

Bezpośrednią przyczyną rezolucji jest rozpoczęcie przez Rosję pod przywództwem Władimira Putina w koalicji z Białorusią pod przywództwem Aleksandra Łukaszenki agresji wojskowej przeciwko Ukrainie.

Nigdy więcej wojny! Takie hasło powtarzamy na każdej uroczystości upamiętniającej ofiary „Krwawej Wigilii” – największej pacyfikacji w historii naszej gminy i Podhala.

Wojna, to straszliwa tragedia! My mieszkańcy Ochotnicy i Tylmanowej wiemy o tym doskonale, bo nasi przodkowie, w tym dzieci, byli mordowani,  m.in. podczas „Kampanii Wrześniowej”,  „Krwawej Wigilii”  oraz ginęli na frontach, a nasi żydowscy sąsiedzi ginęli
w obozach koncentracyjnych. Ci którzy przeżyli do dziś pamiętają terror, niewyobrażalny strach i zniszczenia jakie niesie wojna.

Niepojętym jest i zasługującym na najwyższe potępienie, że w XXI w., w Europie, która tyle wycierpiała z powodu wojen, Rosja pod przywództwem Władimira Putina wszczyna kolejną wojnę nie patrząc na cierpienie, które ona przyniesie kompletnie niewinnym ludziom, w tym dzieciom.

Agresja wojskowa na Ukrainę jest złamaniem wszelkich norma prawa międzynarodowego, zasad demokratycznego świata i humanitaryzmu oraz bezpośrednio zagraża Polsce i całej Europie a nawet Światu. Ukraińcy dziś walczą nie tylko o swoją ale i o naszą wolność.

Mając w pamięci cierpienia jakie wojna przyniosła naszym przodkom, nie możemy milczeć, dlatego w obliczu tragedii, która spotkała mieszkańców Ukrainy solidaryzujemy się z nimi w cierpieniu, które dotyka ich wszystkich w tym dzieci.

Nawet jeśli historia stosunków polsko-ukraińskich ma swoje ciemne karty, które znamy również z historii naszej małej ojczyzny, to nie zapominając o przeszłości pamiętamy również o tym, że historię się nie tylko pamięta ale i tworzy.

Dziś tworzymy nową historię w relacja polsko-ukraińskich wspierając mieszkańców Ukrainy w walce o wolność”

Shares