Previous
Next

Puch i pierze czyli ochotnickie skubacki

W minioną sobotę miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – OCHOTNICKIE SKUBACKI, zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Dolnej – GORCZAŃSKIE BABKI. Była to niezwykła okazja, by przypomnieć sobie dawny ochotnicki zwyczaj skubania pierza, który kiedyś był nieodłącznym elementem życia społeczności wiejskiej. To właśnie podczas takich spotkań gromadziły się kobiety, by wspólnie skubać pióra na poduszki, ale też spędzać czas na rozmowach, śpiewie i pielęgnowaniu tradycji.

Podczas sobotniego wydarzenia powróciliśmy do dawnych czasów dzięki niezwykłej inscenizacji przygotowanej przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Zaprezentowały one, jak wyglądały taki spotkanie przed laty- w tradycyjnych strojach i zachowaniem autentycznych obrzędów. Można było dowiedzieć się, jak wielkie znaczenie miały te zwyczaje dla lokalnej społeczności, a także jakie symboliczne rytuały im towarzyszyły.

Atmosferę dodatkowo ubarwiła muzyka góralska, która rozbrzmiewała przez cały czas trwania wydarzenia. Kapela regionalna WSTONZECKI zadbała o to, by wszyscy uczestnicy poczuli ducha gór i wspólnie bawili się w rytmie skocznych melodii. Nie zabrakło również pysznych regionalnych przysmaków, przygotowanych przez gospodynie – serwowano m.in. domowe wypieki, oscypki, kwaśnicę oraz inne specjały, które cieszyły się ogromnym powodzeniem.

SKUBACKI były nie tylko okazją do przypomnienia dawnego zwyczaju, ale także świetnym sposobem na integrację lokalnej społeczności i promocję kultury regionu. To sobotnie popołudnie pełne tradycji, muzyki i smaków na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników, przypominając o wartości pielęgnowania naszych lokalnych korzeni i zwyczajów.

Wydarzenie odbyło się dzięki dofinansowaniu z Mecenatu Małopolski, co pozwoliło na zorganizowanie tak bogatego i barwnego programu.
W ramach projektu został nagrany i zaprezentowany film podczas wydarzenia – elementy projektu zostały zrealizowane.
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Źródło: Gmina Ochotnica Dolna

Shares