Previous
Next

Przekazanie pojazdów pożarniczych Komendzie Powiatowej PSP w Nowym Targu

24 stycznia 2022r. w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Rabce-Zdroju odbył się uroczysty apel z okazji przekazania samochodów dla Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kiczorach.

Meldunek o rozpoczęciu uroczystości przyjął Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita. Następnie podniesiono flagę państwową oraz odegrano hymn. Komendant Powiatowy PSP w Nowym Targu powitał gości przybyłych na uroczystość. W uroczystości udział wzięli: Poseł na Sejm RP Anna Paluch, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Edward Siarka, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Piotr Słowiak, Kapelan Małopolskich Strażaków ks. bryg. Władysław Kulig, Wicestarosta Nowotarski Bogusław Waksmundzki, Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt oraz przedstawiciele służb współdziałających. Po przywitaniu gości nastąpiło uroczyste przekazanie samochodów.

– Stale doposażamy jednostki Straży Pożarnej, aby jeszcze skuteczniej ratować zdrowie i życie mieszkańców. Przypomnę, że 19 stycznia wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie jednostek OSP, które w 2022 r. otrzymają dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Dzięki tym środkom do strażaków ochotników z całego kraju trafi 456 nowych pojazdów. 42 z nich otrzymają małopolskie Ochotnicze Straże Pożarne. Dziś przekazujemy nowoczesne samochody dla strażaków z Podhala. Oby ten nowy sprzęt był używany jak najrzadziej i służył jak najdłużej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Komenda Powiatowa PSP w Nowym Targu otrzymała:

Nowy, średni samochód ratowniczo – gaśniczy GBARt 2,5/16 na podwoziu Volvo FL 44R z napędem 4×4. Samochód napędzany jest wysokoprężnym silnikiem generującym moc 280 KM i spełniającym normę emisji spalin Euro 6. Pojazd ma uterenowione podwozie. Jednomodułowa kabina przystosowana jest do przewozu 6 ratowników w układzie 2+4. Samochód posiada zbiornik wody o pojemności 2500 litrów oraz zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 250 litrów. Zabudowę pożarniczą stanowi jednolita kompozytowa bryła ze skrytkami w układzie 3+3+1. W samochodzie zamontowany jest sprzęt i wyposażenie przewidziane dla pojazdu pierwszowyjazdowego. Na dachu znajduje się działko wodno–pianowe DWP 16 z maksymalną wydajnością 1600 l/min oraz pneumatycznie wysuwany maszt oświetleniowy z możliwością sterowania z bezprzewodowego pilota. Pojazd wyposażony jest w szybkie natarcie o długości 60m z prądownicą wysokociśnieniową. Z przodu pojazdu zamontowano wyciągarkę elektryczną. Wartość samochodu to 777 729,00 złotych. Samochód został zakupiony ze środków Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie – 527 729 zł w ramach nowelizacji ustawy budżetowej oraz środków z funduszu wsparcia PSP uzyskanych w ramach porozumienia z Urzędem Gminy w Lipnicy Wielkiej w kwocie 250 000 zł.

Nowy, lekki samochód kwatermistrzowski FORD Transit Custom. Samochód napędzany jest wysokoprężnym silnikiem generującym moc 170 KM. Przystosowana jest do przewozu 9 ratowników. Wartość samochodu to 169.700,00 złotych. Samochód został zakupiony ze środków Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie – 93 978 zł środki pozyskano w ramach umowy z WFOŚiGW w Krakowie oraz środków z funduszu wsparcia PSP uzyskanych w ramach porozumienia z Urzędem Gminy w Czarnym Dunajcu w kwocie 50 000 zł, a także środków z Funduszu przeciwdziałania COVID-19 w kwocie 25 722 zł.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kiczorach otrzymała średni samochód ratowniczo- gaśniczy GBA 2.5/25 na podwoziu MAN TGM 13.290 z napędem 4×4. Zabudowa wykonana została przez firmę STOLARCZYK. Jednomodułowa kabina przystosowana jest do przewozu 6 ratowników w układzie 2+4. Samochód posiada zbiornik wody o pojemności 2500 litrów,  zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 250 litrów oraz autopompę o wydajności 2500l/m.  Samochód od 2012 roku do tej pory był użytkowany w Komendzie Powiatowej PSP w Nowym Targu.

źródło: KP PSP Nowy Targ/Opracowanie: mł. bryg. Piotr Krygowski/Biuro Prasowe Wojewody Małopolskiego

Shares