Previous
Next

Porażony piorunem na Giewoncie turysta nie żyje

Kilka minut po godzinie 17 do centrali TOPR dotarło zgłoszenie o porażeniu piorunem turysty, który znajdował się w kopule szczytowej Giewontu.

Na miejscu wypadku zdesantowano pięciu ratowników, którzy podjęli zaawansowane czynności resuscytacyjne. Chorego w trakcie resuscytacji podjęto śmigłowcem i przekazano do karetki na lądowisku w Zakopanem. Niestety, w szpitalu o godzinie 19 stwierdzono zgon turysty. Przyczyną śmierci było najprawdopodobniej bezpośrednie rażenie piorunem. Wypadek miał miejsce kilka metrów od krzyża na wierzchołku Giewontu.

W dniu dzisiejszym TOPR śmigłowcem ewakuował jeszcze 2 inne osoby: turystkę po zasłabnięciu na Małym Kościelcu oraz osobę, która doznała urazu stawu skokowego przy zejściu z Kasprowego Wierchu na Halę Gąsienicową. Ponadto kilka osób z objawami zatrucia pokarmowego i odwodnienia przetransportowano samochodami do zakopiańskiego szpitala. Wedle prognoz w Tatrach przez kilka najbliższych dni mogą wystąpić gwałtowne burze.

Przypominamy, że w sytuacji zbliżania się burzy, należy niezwłocznie opuścić rejony wierzchołków oraz grani i zejść w niższe partie Tatr.”

źródło: Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – TOPR | Facebook

Shares
Previous
Next