Previous
Next

Ponad 500 letni drewniany kościółek na fotografiach sprzed 55 lat

Należy do nielicznych zachowanych na Podhalu gotyckich kościołów drewnianych. Powstał w II połowie XV wieku, i dziś liczy ponad 500 lat. Dokładny rok budowy nie jest znany. Podanie głosi, że jeszcze wcześniej w miejscu w którym dziś stoi znajdowała się pogańska gontyna (obiekt sakralny, świątynia). Kościół św. Marcina w Grywałdzie.

Kościół zachował do dziś swój pierwotny gotycki charakter. Jest to świątynia orientowana, trójdzielna, obita i pokryta gontem. Składa się ze zrębowego prezbiterium i takiejż nawy oraz czworokątnej wieży o konstrukcji słupowej. Prezbiterium zamknięte jest prostokątnie, co jest typowe dla kościołów podhalańskich. Do prezbiterium od północy przylega zakrystia (rozbudowana w początkach XX w.), a do nawy od południa kruchta (dobudowana w 1845 r.). Wieżę oraz północną część nawy otaczają oszalowane soboty.

Prezbiterium i nawę przykrywają oddzielne dachy dwuspadowe, zaś w dachu nad nawą znajduje się niewielka czworościenna sygnaturka. Jest to prawdopodobnie efekt przebudowy. Przypuszcza się, że pierwotnie był tu typowy dla małopolskich kościołów gotyckich dach jednokalenicowy w systemie więźbowo-zaskrzynieniowym. Wieża posiada nadwieszoną izbicę i nakryta jest stromym dachem namiotowym o załamanych połaciach. Kościółek jest umieszczony został na szlaku architektury drewnianej.


Fot. Zofia Rydet, zdjęcia ze zbiorów Fundacji im. Zofii Rydet

Więcej zdjęć autorstwa Zofii Rydet można zobaczyć pod tym linkiem: http://www.zofiarydet.com

Strona główna – Stary Czorsztyn

Zdjęcia kościoła w Dębnie z 1965 roku:

Shares
Previous
Next