Previous
Next

Pijana 16-latka

Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu w czasie trwania Igrzysk Europejskich pełniący służbę na terenie Nowego Targu podczas patrolu pieszego w parku znaleźli leżącą na trawie nastolatkę. Pijana dziewczyna miała blisko promil alkoholu w organizmie. 16-latka została przekazana mamie, a jej sprawą zajmie się  sąd rodzinny.

W trakcie trwania Igrzysk Europejskich nowotarscy funkcjonariusze wspomagani są przez policjantów m.in. z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu. W piątek po południu, podczas patrolu pieszego na terenie Parku Miejskiego w Nowym Targu policjanci z Opola zauważyli leżącą na trawie młodą dziewczynę. Okazało się, że nastolatka była pijana. Funkcjonariusze w rozmowie z dziewczyną ustalili, że wcześniej piła wódkę,  jednak trudno było się z nią porozumieć. Badanie alkomatem wykazało blisko promil alkoholu w organizmie. O zaistniałej sytuacji powiadomiono matkę dziewczyny, która przyjechała odebrać córkę. Policjanci z Zespołu do spraw Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji nowotarskiej komendy będą ustalać okoliczności tego zdarzenia oraz skąd 16-latka miała alkohol, po czym jej sprawa trafi do Sądu Rejonowego w Nowym Targu III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich.

Zgodnie z nowelizacją ustawy wobec nieletniego sąd rodzinny może zastosować środki wychowawcze, lecznicze i poprawcze. Środkami wychowawczymi są upomnienie, zobowiązanie do określonego postępowania, nadzór odpowiedzialny rodziców albo opiekuna nieletniego, nadzór organizacji społecznej, nadzór kuratora sądowego, skierowanie do ośrodka kuratorskiego, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, przepadek przedmiotów pochodzących z czynu zabronionego, umieszczenie w rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej, umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, umieszczenie w okręgowym ośrodku wychowawczym. Środkiem leczniczym jest umieszczenie w zakładzie leczniczym, a środkiem poprawczym jest umieszczenie w zakładzie poprawczym.

Przypominamy, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem  i wiąże się z nim odpowiedzialność karna. To także krzywda wyrządzona młodemu człowiekowi i jego najbliższym. Każda dawka alkoholu w tak młodym wieku może okazać się bardzo szkodliwa, a nawet śmiertelna. Nigdy nie wiemy jak młody organizm, zareaguje nawet na najmniejszą ilość alkoholu. Odpowiedzialność karna grozi także za rozpijanie małoletniego, dostarczanie mu napoju alkoholowego, ułatwianie jego spożycie lub nakłanianie do spożycia takiego napoju.

źródło: KPP Nowy Targ

Shares