Previous
Next

Pieniny Kultura Sacrum

Już po raz dwunasty w Krościenku nad Dunajcem rozbrzmiewać muzyka będzie organowa i kameralna najwyższych lotów. W sobotę 23 lipca o godzinie 19:00 w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza rozpocznie się kolejna edycja Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum. 

W tym roku zaplanowano cztery koncerty, w kolejne soboty lipca i sierpnia. Jak zwykle wystąpią utytułowani wirtuozi organów, reprezentujący różne ośrodki muzyczne w Polsce, do tego będący też pedagogami uczelni muzycznych. Będą to w kolejności: Marek Stefański z Krakowa, Krzysztof Lukas z Katowic, Jan Bokszczanin z Warszawy oraz śląski artysta Władysław Szymański.

Nie tylko muzyka organowa wypełni letnie sobotnie wieczory w Pieninach. Podczas koncertu inauguracyjnego zagrają pienińskie dzieciaki, czyli zespół Śpasy, pracujący pod kierunkiem Dariusza Gabrysia. Do tego jedyne w swoim rodzaju piękne wiersze autorstwa nestorki pienińskich artystów, Krystyny Aleksander, zaprezentuje znany dobrze z telewizyjnego ekranu i z teatralnej sceny aktor Piotr Cyrwus, rodem z niedalekiego Waksmundu. Koncert ten będzie poświęcony pamięci zmarłego niedawno mistrza Jerzego Treli, który dziewięć lat temu po raz pierwszy gościł podczas festiwalu i zachwycał publiczność interpretacjami Tischnerowskich tekstów. Projekt połączenia „Filozofii po góralsku” z muzyką góralską i do tego organową narodził się z tej właśnie współpracy i przyjaźni. Choć Mistrza Jerzego Treli nie ma już wśród nas, ale idea współistnienia tych sztuk trwa i ewoluuje, przybierając coraz to nowe formy.

W następnych koncertach usłyszymy grę charyzmatycznej wiolonczelistki Doroty Imiełowskiej, znakomitego klarnecistę Piotra Lato oraz wokalistów: wspaniałego tenora Piotra Kusiewicza oraz docenianą przez krościeńską publiczności sopranistkę Wiktorię Bisztygę.

Różnorodny stylistycznie program festiwalu gwarantuje, że każdy znajdzie w nim dla siebie coś interesującego.

Wspólnym mianownikiem wszystkich koncertów pozostaje muzyka organowa oraz jej warianty w kontekście muzyki kameralnej i ludowej, charakterystycznej dla bogatej i wielobarwnej kultury Pienin.

Tradycyjnie już koncertom będzie towarzyszyć wystawa zatytułowana „Sercem malowane”, przedstawiająca twórczość artystów pienińskich, w różnorodnych jej formach wyrazu.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Partnerami organizatora – Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE –  są: Parafia pw. Wszystkich Świętych w Krościenku n. Dunajcem, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Gmina Krościenko n. Dunajcem, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Centrum Kultury i Promocji w Krościenku n. Dunajcem, Pensjonat Crosna Spa, Stowarzyszenie Artystów Pienińskich, Szkoła Podstawowa nr 2 w Krościenku n. Dunajcem. Patronatem medialnym objęli: Radio Kraków, Tygodnik Podhalanski, POLMIC, małopolskaonline, podhale24, pieninyinfo i pieniny24.

Pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu jest Agnieszka Radwan-Stefańska.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Tym bardziej więc warto zaplanować sobotni wieczorny czas, aby doświadczyć piękna sztuki w jedynym i niepowtarzalnym kontekście pienińskiej przyrody i fascynującej kultury polskich gór.

www.arsproarte.pl
www.fb.com/arsproarte

Kalendarz koncertów:

  1. Letni Festiwal PIENINY-KULTURA-SACRUM

23.07.2022 / 19:00 / Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza

Marek Stefański – organy
Piotr Cyrwus – aktor
Kapela góralska Pienińskie Śpasy


30.07.2022 / 19:00 / Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza
Krzysztof Lukas – organy
Dorota Imiełowska – wiolonczela

6.08.2022 / 19:00 / Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza
Jan Bokszczanin – organy
Piotr Lato – klarnet

13.08.2022 / 19:00 / Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza
Władysław Szymański – organy
Wiktoria Bisztyga – sopran
Piotr Kusiewicz – tenor

Wystawa Artystów Pienińskich „Sercem malowane”

Shares