Previous
Next

OSZRONIONE SZYBY I SAMOCHÓD POKRYTY ŚNIEGIEM – CZYM GROZI TAKA JAZDA?

Zima to czas, kiedy na drogach można zobaczyć samochody, które jadą z oszronionymi szybami lub są pokryte śniegiem. Kierujący takimi pojazdami z pełną świadomością pozbawiają się dobrej widoczności za kierownicą, a tym samym kontroli nad tym, co dzieje się na drodze. Również zalegający śnieg czy bryły lodu mogą spaść z samochodu i zagrozić bezpieczeństwu innych użytkowników, prowadząc do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych.

W każdej z powyższych sytuacji kierujący nieodśnieżonym samochodem świadomie naraża na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, chociaż przepisy jasno określają jego obowiązki. Policjanci przypominają, że zgodnie z kodeksem drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Nie może naruszać też porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji.

Za używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim narażamy się na mandat w wysokości 200 złotych, za zaśnieżone reflektory i urządzenia sygnalizacyjne – 300 złotych, a za niewidoczną tablicę rejestracyjną – 500 złotych. Dodatkowo, gdy dojdzie do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, policjanci za to wykroczenie mogą nałożyć mandat karny w wysokości minimum 1000 zł.

Pamiętajmy zatem, aby przed każdym wyjazdem dokładnie odśnieżyć samochód. Wystarczy poświęcić kilka minut, by właściwie przygotować auto do jazdy i zapewnić sobie komfort oraz zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu.

KWP Kraków

Shares
Previous
Next