Previous
Next

Myślała, że pomaga synowi. Opłaciła przelew oszustom i straciła kilka tysięcy złotych

Mieszkanka powiatu nowotarskiego będąc pewna, że to syn wysłał jej wiadomość z prośbą o opłacenie przelewu, straciła ponad 4 500 złotych. Uważaj na wiadomości otrzymywane na WhatsApp !

Oszuści nie odpuszczają i wymyślają nowe sposoby by wyłudzić pieniądze od mieszkańców powiatu nowotarskiego. Metodą na wnuczka, na policjanta, na pracownika banku, na blika, czy podczas internetowych zakupów i sprzedaży pokrzywdzeni tracą swoje oszczędności.

Wczoraj, do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu zgłosiła się kobieta, która w wyniku oszustwa straciła ponad 4 500 złotych. Nowotarżanka na popularnym komunikatorze WhatsApp otrzymała wiadomość z nieznanego numeru z prośbą o opłacenie przelewu. Z treści wynikało, że pisał jej syn, któremu rzekomo miał zepsuć się telefon i dlatego korzystał z innego numeru. Kobieta zadzwoniła na dany numer, lecz nikt nie odebrał połączenia. Po chwili otrzymała kolejną wiadomość, że „syn” nie może rozmawiać, ponieważ telefon ma zepsuty głośnik i może tylko pisać wiadomości.

Następnie poprosił o wykonanie ekspresowego przelewu. Kobieta chciała pomóc i zaproponowała, że może wysłać kod Blik i w ten sposób dokonała płatności. Po przesłaniu kodu, zatwierdziła operację. Po dwóch godzinach otrzymała wiadomość z prośbą o opłacenie kolejnego przelewu, tym razem na kwotę 7 000 złotych. W międzyczasie zadzwonił jej syn ze swojego numeru telefonu. Okazało się, że to nie on wysyłał poprzednie wiadomości z prośbą o pomoc i opłacenie przesyłki. Sprawę oszustwa prowadzą policjanci z Wydziału do walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą nowotarskiej komendy. 

Apelujemy do mieszkańców o zachowanie ostrożności w kontaktach z osobami, które piszą lub dzwonią do nas i  proszą o przekazanie pieniędzy, opłacenie przesyłki lub podanie kodu Blik.  Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być synem, córką, policjantem, wnuczkiem, czy pracownikiem banku.

źródło: KPP Nowy Targ

Shares