Previous
Next

„Muzyka w instrumentach zaklęta, czyli podróż po instrumentach dętych” – koncert

W Sali Kinoteatru Pieniny odbył się koncert Stowarzyszenia na rzecz Strażackiej Orkiestry Dętej w Szczawnicy – „Muzyka w instrumentach zaklęta, czyli podróż po instrumentach dętych” pod kierownictwem Józefa Pańszczyka.

Widowisko przyciągnęło wielu zainteresowanych a Artyści wprowadzili widownię w niezwykłą podróż po instrumentach od fletów, trąbek, po sakshorn i wiele innych. Koncert poprowadził Pan Tomasz Słowik, który dokładnie przedstawił genezę każdego utworu a także przypomniał historię szczawnickiej orkiestry. Początki orkiestry dętej w Szczawnicy sięgają 1937 r.

Zespół miał w swojej karierze lepsze i gorsze okresy, związane z ubywaniem jego członków. Orkiestra została reaktywowana w 2014 r., dzięki staraniom ks. Grzegorza Salamona, grającego w jej składzie. Orkiestra bierze udział w uroczystościach na terenie Miasta i Gminy Szczawnica. Kapelmistrzem orkiestry jest Józef Pańszczyk, dyrektor Szkoły Muzycznej w Szczawnicy, z siedzibą w Jaworkach, który opracował zagrane utwory. Na scenie wystąpił również ze swoim autorskim utworem Ireneusz Kowalczyk, zaśpiewał także utwór Czesława Niemena – „Dziwny jest ten świat”. Podczas koncertu nie zabrakło owacji na stojąco.

źródło: Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy

Shares