Previous
Next

„Mali Maniowianie” z nagrodą na Tatrzańskim Festiwalu Zespołów Góralskich „Złote Kierpce”

W dniach 13 i 14 kwietnia br. w Zakopanem, odbyła się kolejna – XV edycja Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich „Złote Kierpce”. W tegorocznym Festiwalu udział wzięły „Sonsiady” i Zespół Regionalny „Mali Maniowianie” z Maniów.

Pierwsza edycja Festiwalu miała miejsce w 2010 roku a jego celem jest podtrzymywanie tradycji i propagowanie góralskiego folkloru podhalańskiego. Festiwal ma charakter przeglądu konkursowego i stanowi eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju, do którego zakwalifikowane zostają najlepsze zespoły wyłonione przez jury. Zespoły biorące udział w Festiwalu są zgłaszane w dwóch kategoriach wiekowych: 6–14 lat i 15–18 lat. Nagrodzone zespoły wystąpią podczas Koncertu Mali Górale na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Program występu zespołów w przypadku grup dziecięcych obejmuje ludowe gry i zabawy, oparte na tradycyjnym folklorze, zwyczajach, tradycjach lub scenach rodzajowych. Natomiast grupy młodzieżowe prezentują zwykle tematykę pasterską, zalotną i obrzędową. Festiwalowi corocznie towarzyszy rozśpiewany korowód uczestników, który można zobaczyć na ulicy Krupówki w Zakopanem.

Podczas festiwalu, góralskie dziecięce i młodzieżowe zespoły rywalizowały o główne trofea: statuetki Złote, Srebrne i Brązowe Kierpce.

Zespół „Sonsiady” dostał wyróżnienie za przedstawienie pt. „Hałdamas”, natomiast Zespół „Mali Maniowianie” za występ pt. „W powsedni dziyń przed chałpom”, otrzymał „Brązowe Kierpce”.

źródło: UG Czorsztyn

Shares
Previous
Next