Łapsze Wyżne w 1978 roku

Od chwili wykonania przez Zofię Rydet tych czternastu zdjęć minęło 45 lat. Fotografka od końca lat 60. XX wędrowała m.in. po Podhalu, Spiszu i Pieninach dokumentując życie ludzi i krajobrazy. Jednym z cykli fotograficznych jaki wówczas powstał był cykl „Zapis socjologiczny 1978–1990” z podcyklem „Ludzie we wnętrzach”. Mieszkańcy Łapsz Wyżnych zaprosili fotografkę do swoich domów i pozwolili sfotografować się w  swoim naturalnym środowisku: w izbach, kuchniach, pokojach i na podwórzu.

Na zdjęciach widoczne są charakterystyczne w tamtym okresie ozdobne kilimy na ścianach, obrazy z Matką Boską i Panem Jezusem, bielone kuchnie z garnkami na blasze i naczynia do wyrobu masła. W niektórych domach nie było jeszcze łazienek i codzienna toaleta odbywała się przy użyciu miski z wodą, która została uwieczniona na jednym ze zdjęć. Na jednej z fotografii widoczny jest będący wówczas luksusem telewizor. Na innym zdjęciu uwieczniona została trójka kilkunastoletnich dzieci. Dziś mogą mieć ok. 60-65 lat. Może ktoś ich rozpoznaje ?

Łapsze Niżne to niewielka, licząca w latach 70. XX wieku ok. 700 mieszkańców wieś na Spiszu, niedaleko Niedzicy.
Po I wojnie światowej wieś znalazła się w granicach Polski. W 1920 w miejscowości wybuchł pożar, który zniszczył 80 domów. Wiele mieszkańców wsi wtedy wyemigrowało. Po pożarze wzniesiono murowane domy, stojące do dziś wzdłuż głównej ulicy. Wieś został zelektryfikowana w 1960 r. W latach 1954-1972 wieś była siedzibą władz gromady Łapsze Wyżne, a w latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Fot. Zofia Rydet, zdjęcia ze zbiorów Fundacji im. Zofii Rydet

Więcej zdjęć autorstwa Zofii Rydet można zobaczyć pod tym linkiem: http://www.zofiarydet.com

Shares