Previous
Next

Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej świętuje 100-lecie powstania

Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej to prężnie działająca grupa aktywnych i chętnie współpracujących Pań, które pielęgnują miejscowe tradycje i zwyczaje. To jedna z najstarszych organizacji w regionie, która 29 października 2022 r. świętować będzie jubileusz 100-lecia!

KGW w Ochotnicy Górnej ma dłuższą tradycję, jednakże w związku z pandemią i innymi okolicznościami uroczystość 100- lecia przeniesiona została na rok 2022. Koło powstało bowiem w 1916 roku! Zatem liczy sobie już 106 lat.

W kuchni i w przygotowywaniu potraw regionalnych góralki z Ochotnicy nie mają sobie równych. KGWchętnie uczestniczy w kulinarnych konkursach. W tym roku gaździny z Gorc wygrały Podhalańską Bitwę Smaków w Szaflarach. Wcześniej zdobywały laury m.in.: podczas „Góralskich słodkości” w Kościelisku czy w „Smakach babiego lata”. Potrawami góralek zachwycało się wiele osób. Jedną z nich był znawca kuchni światowej, podróżnik kulinarny, autor popularnych książek Robert Makłowicz, który razem z Paniami nagrał jeden z odcinków programu „Makłowicz w Polsce – Gorce”.

W 2020 roku Koło wydało książkę pt. „Dawna kuchnia górali gorczańskich w rytmie czterech pór roku”. W ten oto sposób w jednym miejscu zebrane zostały przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie jako niezwykle cenne dziedzictwo.

Panie równie chętnie jak tajnikami kuchni dzielą się także swoją wiedzą. Dzięki prowadzonym przez nie warsztatom młode pokolenie może dowiedzieć się na czym polega darcie pierza, przędzenie nici czy gręplowanie wełny.

Obecnie KGW w Ochotnicy Górnej liczy ponad 50 osób, najstarsza z pań ma 90 lat.

Więcej informacji o historii KGW Ochotnica Górna znajduje się na stronie:https://www.ochotnica.pl/kolo-gospodyn-wiejskich-2/

*

100 -lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej, odbędzie się dnia 29 października 2022 r. o godz. 15.00w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej

Program:

15.00 – Msza Święta w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Ochotnicy Górnej

           –  Przejście do Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej

            – Powitanie gości

             – Obiad

             – Wręczenie podziękowań

             – Posiady przy muzyce, program artystyczny

źródło: UG Ochotnica Dolna

Shares