Previous
Next

Kobieta z Watykanu w Krościenku nad Dunajcem – spotkanie autorskie

Niezapomniany wieczór mogli spędzić wszyscy, którzy postanowili uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Magdaleną Wolińską – Riedi, jedną z 30 kobiet na świecie posiadającą obywatelstwo watykańskie. Rozmowę z autorką bestsellerowych książek o najmniejszym państwie świata prowadziła Krystyna Walosik.

Historia Pani Magdaleny jest fascynująca i niesamowita, ponieważ przez 16 lat mieszkała za Spiżową Bramą. Jej pobyt za murami to jednocześnie zwykła codzienność, żony i matki przeplatana spektakularnymi wydarzeniami i faktami. Będąc żoną gwardzisty, na co dzieńwidywała kolejnych papieży, poczynając od Jana Pawła II.
Pani Wolińska-Riedi jest dziennikarką, korespondentką zagraniczną, realizatorką
i współproducentką ponad 20 filmów dokumentalnych i seriali o Watykanie i papiestwie, pracuje również jako Tłumaczka Trybunału Roty Rzymskiej i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie. Zapewne to zachęciło nie tylko mieszkańców, ale również licznie przybyłych turystów aby posłuchać wspomnień, ciekawostek a nawet sekretów zza kurtyny watykańskiej, które dla słuchaczy były dotąd nieznane.

W rozmowie, pani Magdalena przyznała, że na początku pobytu za Spiżową Bramą pomogła jej w „oswojeniu się ” w tak nadzwyczajnym i hermetycznym środowisku- nasza krajanka, krościenczanka Anna Rzepiel, która także była żoną Gwardzisty Szwajcarskiego. Słuchacze obecni na Sali mogli zadać pani Magdalenie własne pytania.

Oprawa muzyczna ,, Barki”, ulubionej pieśni Jana Pawła II, w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Małe Pieniny, Grupy Śpiewaczej Pienińskie Nucicki i członków Związku Podhalan oddział w Krościenku nad Dunajcem uświetniła ten wyjątkowy wieczór.

Dziękujemy za sympatyczne spotkanie głównemu organizatorowi: Impresariat Artystyczny Beata Surowiak, we współpracy z Centrum Kultury iPromocji i Gminną Biblioteką Publiczną w Krościenku nad Dunajcem.

Jako bibliotekarki szczególnie zachęcamy do lektury całej trylogii autorstwa Pani Magdaleny Wolińskiej-Riedi: Kobieta w Watykanie, Zdarzyło się w Watykanie i Z Watykanu
w świat
. Poszczególne części trylogii odkrywają wiele sekretów „państwa, zamykanego nocą na klucz”,zawierają wzruszające wspomnienia ludzi związanych swoją pracą zawodową
z Janem Pawłem II a także m.in. odsłaniają nam tajniki papieskich podróży.

Książki można było zakupić podczas spotkania i otrzymać osobisty autograf, ale informujemy, że można je również wypożyczyć w Gminnej Bibliotece Publicznej.

Krystyna Walosik i Weronika Walkowska

Shares