20 kwietnia na przystani w Kątach – Sromowcach Wyżnych, miała miejsce inauguracja 192 sezonu flisackiego. W kościele parafialnym w Sromowcach Wyżnych, odbyła się msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. W intencji Flisaków i ich rodzin modlili się również kapłani z parafii z terenu Gminy Czorsztyn oraz parafii z sąsiednich gmin. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła Orkiestra Dęta OSP ze Szczawnicy oraz chór parafialny. Po mszy św. arcybiskup Marek Jędraszewski poświęcił łodzie flisackie.
W programie wydarzenia były również występy zespołu „Jedla”, koncert Orkiestry Dętej OSP ze Szczawnicy i wystawa archiwalnych zdjęć dokumentujących spływ.
W uroczystości udział wzięli liczni goście: przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i Powiatu Nowotarskiego, przedstawiciele władz z sąsiednich gmin, oraz parlamentarzyści RP. Nie zabrakło służb mundurowych: Straży Granicznej i Policji.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Sromowiec Wyżnych i Sromowiec Niżnych przygotowały regionalne dania i przekąski. Każdy mógł spróbować również ciasta flisackiego – wypiekanego przez flisaków według specjalnej receptury.
Od blisko 200 lat spływ Przełomem Dunajca jest największą atrakcją Pienin. Według opinii wielu ludzi, jest on uznawany za jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych nie tylko w Europie, ale i na świecie.
Pieniński Przełom Dunajca jest to przełom rzeki Dunajec przez pasmo górskie Pienin na długości ok. 8 km, pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Rzeka tworzy na tym odcinku wiele zakoli, a ściany skalne osiągają ok. 300 m wysokości. Spływ Pienińskim Przełomem jest atrakcją na skalę europejską.
W lipcu ub.r., Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na Dunajcu, zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W uzasadnieniu decyzji o wpisaniu na Listę, Piotr Gliński, ówczesny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego napisał, że wysiłek podjęty przez Pienińskich Flisaków przyczyni się do zachowania tradycji i przekazu międzypokoleniowego.
Natomiast w lutym br., Prezes Stowarzyszenia – Jerzy Regiec, odebrał z rąk Marszałka Witolda Kozłowskiego, nagrodę ufundowaną przez Samorząd Województwa Małopolskiego – Złoty Medal Polonia Minor. Jest to nagroda za upowszechnianie tradycji i kultury flisackiej.
W imieniu Wójta Gminy Czorsztyn, list gratulacyjny na ręce Prezesa Stowarzyszenia -Jerzego Regieca, przekazała Paulina Peciak, p.o. Dyrektora Centrum Kultury Gminy Czorsztyn.
źródło: UG Czorsztyn