„Jezioro wspomnień” już w maju na antenie TVP Historia

Materiał do filmu kręcony był podczas wakacji ubiegłego roku, ale swoją premierę gotowy film będzie miał 4 maja br. na antenie TVP Historia. Film opowiada historię finiszu budowy zapory w Czorsztynie – Niedzicy, protesty przeciwko tej budowie które miały miejsce w 1991 i 1992 roku oraz wspomnienia uczestników tych wydarzeń.

O HISTORII BUDOWY ZAPORY W CZORSZTYNIE NIEDZICY PRZECZYTASZ POD TYM LINKIEM :
Zapora w Czorsztynie – Niedzicy. Historia budowy – Stary Czorsztyn

Narracja filmu prowadzona jest przez pryzmat jednego z protestujących – Roberta Sowickiego, który z grupa młodych ludzi w 1991 i 1992 roku protestował przeciwko budowie zapory na Dunajcu w Niedzicy a dziś próbuje rozliczyć się z przeszłością i pokazać swojej córce wady i zalety tego przedsięwzięcia. W filmie oprócz Roberta Sowickiego i jego córki występują dr Piotr Dąbrowski z rady naukowej PPN, Andrzej Szczocarz – były dyrektor PPN, Tadeusz Łagosz. – pracownik zapory oraz mieszkańcy zalanej wsi Maniowy.

„Bohater spotyka się także z innym uczestnikiem protestów, Jarosławem Krajniewskim. Występują także mieszkańcy tych okolic; sołtys wsi Maniowy, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich tej wsi oraz Marek Wojtaszek, który prowadzi stronę internetową staremaniowy.pl. W filmie przedstawiamy także punkt widzenia miejscowych przedsiębiorców; Kazimierza Wolskiego i flisaka Włodzimierza Jagiełło. Zwiedzamy też samą zaporę i rozmawiamy na temat jej funkcjonowania. Film jest próbą rozliczenia się z tamtym czasem, ale nie odpowiada jednoznacznie na pytanie, czy budowa zapory w tamtym miejscu była konieczna. Walorem filmu są zdjęcia ze zbiorów prywatnych bohaterów i materiały archiwalne z zasobów Telewizji Polskiej. Niewątpliwym atutem są przepiękne krajobrazy okolic Czorsztyna i Niedzicy, czyli jednego z najpiękniejszych rejonów Polski” – czytamy w zapowiedzi materiału na TVP Historia.

Film w reżyserii Moniki Meleń będzie można obejrzeć w TVP Historia 4 maja o godz. 20.40 i 5 maja o godz. 11. 05

Shares