Previous
Next

Jeśli wybierasz się w Tatry koniecznie przeczytaj ten komunikat. Bardzo trudne warunki w górach!

W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Odradzamy wszelkich wyjść powyżej górnej granicy lasu. W wyższych partiach Tatr wieje silny wiatr, który tworzy głębokie zaspy i zamiecie śnieżne. Szlaki miejscami są mocno oblodzone i bardzo śliskie, a miejscami śnieg jest mokry i przepadający. Dodatkowe utrudnienie stanowi niski pułap chmur i mgła, które w połączeniu z opadami śniegu, znacznie ograniczają widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. W dolinach i na szlakach dojściowych do schronisk szlaki są oblodzone i jest bardzo ślisko. Należy zachować szczególną ostrożność. W tym przypadku raczki i kijki mogą okazać się niezbędne.

 Lód na tatrzańskich stawach jest cienki i z łatwością może się załamać. Ostrzegamy, by nie wchodzić na ich tafle.

Przypominamy, że dni są bardzo krótkie – należy zaplanować wycieczkę w taki sposób, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem – w plecaku warto mieć latarkę czołową.

Na szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką są uszkodzone poręcze mostków. Do czasu wymiany należy zachować szczególną ostrożność.

Zagrożenia

  • W Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowe. Szczegóły na stronie https://lawiny.topr.pl/.
  • Podczas silnego wiatru na szlaki mogą łamać się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy, mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.
  • Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego odradzamy działalności taternickiej w tym rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.
    Źródło: Tatrzański Park Narodowy
Shares
Previous
Next