Jan Dyda: Jak dobrze pójdzie to jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi uchodźcy zamieszkają w budynku dawnego ośrodka w Krościenku nad Dunajcem

Trwają prace remontowe w budynku ośrodka przy ul. Źródlanej w Krościenku nad Dunajcem. Jak mówi wójt gminy Jan Dyda jeśli niezbędne prace uda się zrobić w najbliższych dniach około 60 uchodźców z Ukrainy, którzy obecnie mieszkają w pensjonatach i domach prywatnych będzie mogło zamieszkać w jednym z budynków dawnego ośrodka wypoczynkowego  przy ul. Źródlanej.

Temat dalszego zakwaterowania uchodźców na terenie Gminy Krościenko nad Dunajcem pojawił się podczas ostatniej sesji rady Gminy, która odbyła się 31 marca. Aktualnie na terenie gminy przebywa około 180 uchodźców. Duża grupa, bo 50 osób znalazła dach nad głowa w budynku OSP Krościenko nad Dunajcem. Pozostali uchodźcy zamieszkują obecnie w pensjonatach, kwaterach prywatnych oraz w domach prywatnych mieszkańców Krościenka.

W związku z tym, że rozpoczyna się sezon turystyczny, a pensjonaty i hotele mają już z wcześniejszego czasu pobukowane pobyty pojawia się temat pomocy mieszkańcom Krościenka, którzy  wychodząc na przeciw potrzebom przyjęcia ludzi uciekających przed wojną przyjęli ich pod swój dach, ale nikt nie spodziewał się, że ta sytuacja będzie trwała tak długo.

„Ja wiem, że teraz zaczyna się troszkę taka rozwaga: „No przyjąłem …”, każdy o tym myśli, bo jak wiemy od 1 kwietnia zmniejsza się kwota dla tych, którzy są podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą. Najpierw było 120 zł. na osobę, teraz od 1 kwietnia będzie 70 zł. za osobę. Kwota, która była dla osób nie prowadzących działalności, która była już w pierwszej wersji to kwota 40 zł. na osobę. Widząc co się dzieje, zaczyna się ruch, bo ludzie myślą już o okresie letnim o przyjęciu turystów. Nie spodziewali się, że tak to będzie wyglądać i robi się trochę nieprzyjemnie” – mówił podczas sesji Jan Dyda, wójt Gminy Krościenko nad Dunajcem.

Aby pomóc osobom dotychczas goszczącym w domach i pensjonatach i zwolnic pokoje dla turystów wójt we współpracy z przedstawicielami Wojewody Małopolskiego zdecydowali o przeznaczeniu do zamieszkania dla uchodźców jednego z budynków ośrodka przy ul. Źródlanej w Krościenku.

„Planujemy zakwaterowanie uchodźców w jednym  z budynków przy ul. Źródlanej. Ogółem są tam 3 budynki stanowiące kiedyś zaplecze mieszkalne nieistniejącego już dziś Uzdrowiska Szczawnica – Krościenko. Do 2014 roku działały tam pensjonaty w których zamieszkiwali kuracjusze. Obecnie prowadzony jest remont dwóch segmentów w jednym z budynków. Obiekt jest w dobrym stanie, bo parę lat temu był tam, przeprowadzony remont. Przed nami jeszcze m.in. odbiory sanepidu i  straży pożarnej. W pierwszej kolejności chcemy udostępnić jeden segment w którym zamieszka około 60 osób. Chcemy to zrobić jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Docelowo do użytku będziemy chcieli oddać dwa segmenty łącznie dla 120 osób” – mówi w rozmowie z mojepieniny.pl wójt Jan Dyda.

Pomóc w otwarciu ośrodka ma Wojewoda Małopolski. Władze gminy liczą na wsparcie finansowe w wyposażenie ośrodka w niezbędne sprzęty typu meble czy materiały do odmalowania pomieszczeń oraz zakup wykładzin do pokoi.

„Musimy zrobić wszystko żeby zwolnić pokoje dla turystów, którzy mają zabukowane miejsca w pensjonatach i przenieść uchodźców do ośrodka. Jest dobra wola tylko trzeba działania w tym zakresie – mówił podczas sesji wójt.

Shares