Previous
Next

Fontanna na Placu Dietla w Szczawnicy znów działa !

Plac Dietla w Szczawnicy, zwany też Rynkiem Szczawnickim w formie w jakiej znany jest dziś w tym roku obchodzi 170 lecie swojego istnienia. Zlokalizowana w centralnym punkcie Placu fontanna z rzeźbą półnagiej kobiety z dzbanem jest jego częścią od lat 50. XX wieku. Pierwotnie rzeźba, której autorem był artysta plastyk Stanisław Marcinów (1901-1980) wykonana była z żelbetonu i ustawiona na Placu Dietla w roku 1957. W ostatnich dniach, po długiej przerwie i przeprowadzonym gruntownym remoncie fontanna ponownie została uruchomiona.

W 2012 roku fontanna otrzymała nowy wygląd, a na jej brzegu zamontowana została nowa, wykonana z brązu figura półnagiej kobiety wykonana przez artystę-rzeźbiarza z Nowego Targu Michała Batkiewicza, absolwenta krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Mieszkańcy Szczawnicy i turyści niezbyt długo mogli się cieszyć nową, oświetloną dodatkowo fontanną, bo w niecce okalającej konstrukcje fontanny pojawiły się pęknięcia i z biegiem czasu kawałkami zaczęły odpadać fragmenty konstrukcji.

Jak się okazało kamień użyty do wykonania postumentu fontanny nie był zbyt wytrzymały zwłaszcza na warunki zimowe. Z biegiem czasu, w ciągu tych zaledwie 10 lat pod wpływem zmiany temperatur rozwarstwił się i zaczął fragmentami odpadać.

Zgodnie z przyjętym projektem nowa fontanna jest wykonana z granitu. Fundusze w kwocie 5 milionów złotych z których m.in. został przeprowadzony remont fontanny oraz ulicy Zdrojowej pochodzą z programu Polski Ład.

Działają. Obie. W końcu.

Wczoraj uruchomiliśmy fontannę dolną przy byłym ZPL, dzisiaj górną na Placu Dietla. Regulacja dysz, wysokość strumieni i ich zależność od prędkości wiatru, wszystko to zostało dopracowane. Przyspieszyliśmy te prace, aby uruchomić fontanny jeszcze przed szczytem sezonu turystycznego. Dlatego wszystko wskazuje na to, fontanny zaczną stałą pracę już od najbliższej środy! Będzie pięknie! ” – napisał na FB Tomasz Moskalik, wiceburmistrz Szczawnicy.

Fot. Tomasz Moskalik

Shares