Previous
Next

Dzień Góralski w Szczawnicy

W przeddzień imienin Patrona Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy ks. prof. Józefa Tischnera, odbył się Dzień Góralski. Uczniowie i nauczyciele przyszli w strojach góralskich lub założyli jakiś jego element. Celem tego cyklicznie odbywającego się dnia jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży tradycji i kultury pienińskiej.

Honorowymi gośćmi święta byli: Stanisława Wiercioch i Władysław Ciesielka – rodowici szczawniczanie i zasłużeni członkowie Związku Podhalan. Pani Stanisława podkreślała, przypominając słowa księdza Tischnera – górala, jak ważna jest tradycja, strój i gwara w kształtowaniu poczucia tożsamości ze swoją „Małą Ojczyzną”. Pan Władysław podpowiedział uczniom, aby rozmawiali ze swoimi dziadkami, bo to oni przekażą im swoje dziedzictwo kulturowe.

Gości serdecznie powitała w imieniu całej społeczności szkolnej dyrektor placówki Anna Szczepaniak, a przed gośćmi i społecznością szkolną wystąpili laureaci Wojewódzkiego Przeglądu Młodych Recytatorów i Gawędziarzy w Białym Dunajcu: Emilka Kaliciecka i Michał Niegłos. Za odwagę i „godanie” piękną gwarą szczawnicką otrzymali brawa.

Na koniec wystąpili uczniowie kl. III, którzy przygotowani przez Kingę Polak, zaśpiewali piosenkę o Ojczyźnie. Mieli ze sobą chorągiewki polskie i ukraińskie. Dyrektor szkoły podkreśliła, że to gest naszej solidarności z uczniami z Ukrainy, którzy są razem z nami. Myślami jesteśmy również z ich Ojczyzną, która jest teraz w bardzo trudnej sytuacji. Dzień góralski przygotowała Katarzyna Ciesielka.

źródło: SP nr 2 w Szczawnicy

Shares