Previous
Next

Ćwiczenia powiatowe pod kryptonimem „Bór na Czerwonem 2022”

6 kwietnia 2022 r. w rezerwacie przyrody „Bór na Czerwonem” przeprowadzone zostały ćwiczenia powiatowe jednostek krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego

Tematem ćwiczeń było współdziałanie podmiotów krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego podczas działań związanych z pożarem lasu i torfowiska oraz realizacja dostarczania wody na duże odległości i utrzymanie gwarantowanego zaopatrzenia wodnego.

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa PSP w Nowym Targu, a udział w nich wzięły również jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu nowotarskiego, ja również pluton pompowy Kraków 4 z przyczepką wężową.

Scenariusz ćwiczeń zakładał że, z powodu długotrwałej suszy, w wyniku podpalenia doszło do kolejnego pożaru lasu i torfu w okolicach kopuły rezerwatu „Bór na Czerwonem”. Pożar rozprzestrzenia się wewnątrz lasu i obejmuje swoim zasięgiem również pokłady torfu występujące w tym rejonie oraz przemieszcza się w kierunku „kopuły torfowiska”. Ponieważ jest to teren, gdzie nie ma możliwości wjechania ciężkim sprzętem, jedynym skutecznym sposobem ugaszenia pożaru jest podanie dużej ilości prądów wody na teren objęty pożarem. Zastępy JRG Nowy Targ realizują w tym czasie działania w innym rejonie w związku z tym na miejsce zadysponowany zostaje jeden zastęp JRG (GBA 2,5/26 z obsadą 6 osobową). Równocześnie na polecenie Dowódcy JRG Nowy Targ zostaje uruchomiona Kompania Gaśnicza Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego w sile dwóch plutonów, samochód wężowy z JRG 4 oraz pompa wysokiej wydajności z JRG Rabka Zdrój. Podczas prowadzonych ćwiczeń na polecenie kierującego działaniami ratowniczymi użyto cywilnych dronów w celu rozpoznania i lokalizacji hipotetycznej sytuacji pożarowej.

W ćwiczeniach wzięło udział 21 zastępów straży pożarnej oraz służby wspomagające, tj. Policja, Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego oraz Nadleśnictwo Nowy Targ.

źródło: PSP Nowy Targ

Shares
Previous
Next