Apel do mieszkańców

Okres zimowy i ujemne temperatury to czas szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych, mieszkających samotnie, czy też dla tych, które przypadkiem znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu. To właśnie w tym czasie dochodzi do zgonów w skutek wychłodzenia organizmu. Dlatego też, policjanci działają prewencyjnie, sprawdzają sytuację osób bezdomnych oraz interweniują wobec tych, którzy znaleźli się w sytuacji zagrażającej ich życiu i zdrowiu śpiąc na chodniku, czy ławce.

Przed nami coraz zimniejsze dni i noce, a wraz z nimi pojawia się zagrożenie wychłodzeniem organizmu. Dlatego też, policjanci w ramach akcji Zima prowadzą działania prewencyjne. Funkcjonariusze sprawdzają sytuację osób bezdomnych i interweniują wobec tych, którzy znaleźli się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu śpiąc na chodniku czy ławce, kiedy na zewnątrz panuje ujemna temperatura.


Za wszelkie zgłoszenia bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które nie przeszły obojętnie obok osób potrzebujących pomocy. W dalszym ciągu apelujemy o niezwłoczną reakcję na sytuacje, w których widzimy, że życie bądź zdrowie ludzkie może być zagrożone. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy 112.


Kiedy temperatura na zewnątrz jest zbliżona do zera lub niższa, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Jeżeli znamy kogoś w trudnej sytuacji, kto narażony jest w tym okresie zimowym na wychłodzenie organizmu możemy powiadomić również Ośrodek Pomocy Społecznej, czy dzielnicowego. Aby dotrzeć do tych wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego z nas.

O miejscach przebywania osób bezdomnych można również powiadomić Policję poprzez aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy wybrać ikonkę „BEZDOMNOŚĆ” i zaznaczyć miejsce na mapie. Można również dodać opis, precyzując nasze zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują zgłoszenie.
Pamiętajmy jednak, że jeśli ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy, należy działać szybko, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

źródło: KPP Nowy Targ

Shares