Działająca od 120 lat Ochotnicza Straż Pożarna w Frydmanie w 1947 roku otrzymała do dyspozycji do zaadaptowania na remizę strażacką bardzo charakterystyczny, pożydowski budynek we Frydmanie. W tym roku od tego wydarzenia mija 77 lat. Strażacy z Frydmana użytkowali ten obiekt przez ponad 60 lat.
OSP we Frydmanie należy do jednych z najstarszych straży pożarnych w Pieninach. Utworzona została najprawdopodobniej w 1901 roku (taka data widnieje na jej sztandarze), chociaz nie zachowały się żadne dokumenty potwierdzające ta datę jako czas utworzenia straży. Reaktywacja jednostki, juz odnotowana w dokumentach miała miejsce 29 lipca 1928 r. W tym roku uchwalono Statut OSP i wybrano Zarząd w skład którego weszli: ks. Stefan Andraszowski – Prezes, Walenty Markowicz – Naczelnik, Michał Balara-Sekretarz. Rada gminna we Frydmanie oddała do dyspozycji straży salę, którą wraz z obrazem św. Floriana zakupionego przez członków uroczyście poświecił ks. S. Andraszowski. W momencie założenia OSP zrzeszała 37 członków czynnych.
W 1930 roku jako honorowego członka OSP Frydman przyjęto barona Teodora Jungenfelda, właściciela m.in. Falsztyna, który przekazał na cele straży 10 $.
W tym samym roku jednostka wzbogaciła się o nowoczesną motopompę „Rosenbauer”. BYł to także rok wielu uroczystości w których brali udział druhowie z OSP Frydman: 10-lecia powrotu Spisza i Orawy do Polski, obchodach 3-Maja, św. Floriana, 12-lecia niepodległości oraz „oddział udzielił pierwszej pomocy samolotowi który spadł 10 lipca 1930 r. obok Frydmana”.
W 1947 r. pozyskano i zaadoptowano na remizę budynek pożydowski, który przez kolejnych 60 lat służył druhom z OSP. W latach 60.XX na pomalowanej na biało remizie umieszczony był napis „Bogu chwała, bliźnim pomoc. Remiza OSP”
W latach 80. XX wieku przeprowadzono modernizację i rozbudowę remizy, natomiast w roku 2007 podjęto decyzje o budowie nowego budynku remizy. 2008 wybudowano remizę zastępczą, natomiast w roku 2009 nastąpiła rozbiórka starego budynku i rozpoczęcie budowy nowej remizy wraz ze świetlicą.
Budynek został oddany do użytku w 2010 roku.
Fot. Zofia Rydet, 1965, zdjęcie ze zbiorów Fundacji im. Zofii Rydet
Więcej zdjęć autorstwa Zofii Rydet można zobaczyć tutaj: Zofia Rydet
Artykuł po raz pierwszy ukazał się na portalu mojepieniny.pl 17 marca 2022 roku