Ratusz w Krościenku nad Dunajcem

Pierwsze wzmianki o ratuszu na Rynku w Krościenku nad Dunajcem sięgają prawdopodobnie czasów średniowiecza, choć brak jest zachowanych dokumentów pozwalających dokładnie datować jego powstanie. W układzie średniowiecznych miast ratusz zwykle znajdował się w centralnym punkcie rynku, pełniąc funkcje administracyjno–sądowe oraz miejsce zebrań mieszczan – podobnie było zapewne i w Krościenku.

Do połowy XIX wieku istniał tu drewniany budynek ratusza, który stanowił obok kościoła jedyną murowaną budowlę wśród licznie rozrzuconych po okolicy domów drewnianych. Charakterystyczna lokalizacja na środku rynku wyznaczała go jako centralny punkt życia społecznego i gospodarczego miasteczka. Obecny murowany budynek Ratusza funkcjonujący pod adresem Rynek 35 został wzniesiony w latach 1848-1849 obok starego, drewnianego budynku ratusza.

Na parterze Ratusza znajdowały się m.in. małe cele więzienne, w których w 1849 roku, w czasie Wiosny Ludów więzionych było 6 księży głoszących niepodległościowe proklamacje Lajosa Kossutha. W 1854 roku w ratuszu podejmowany był arcyksiążę Karol Ludwik, młodszy brat cesarza Austrii Franciszka Józefa. Wziął on udział w spływie Dunajcem z Czerwonego Klasztoru do Krościenka.


W latach 1855–1867 budynek ten był również siedzibą Urzędu Powiatowego i Sądu. Ratusz był pierwszym (od 1883 roku) ubezpieczonym od ognia budynkiem w miasteczku. Gwarantowana suma ubezpieczenia wynosiła 2500 złotych reńskich. Dach ratusza został pokryty blachą w 1901 roku, był już wtedy budynkiem 2-kondygnacyjnym.

W latach powojennych, aż do końca XX wieku, w ratuszu działało kino „Sokolica” – jedyna sala kinowa w całym Krościenku. Dla wielu mieszkańców było to ważne miejsce kulturalnych spotkań. Po zamknięciu kina miejscowość została pozbawiona tego typu instytucji.

W ramach projektu „Rewitalizacja XIX-wiecznego ratusza wraz z odtworzeniem historycznych funkcji rynku”, przeprowadzono kompleksowy remont Ratusza w Krościenku nad Dunajcem, który zakończył się 31 grudnia 2020 roku. W ramach remontu nad dawnym kinem „Sokolica” dobudowano dodatkową kondygnację, powstała nowoczesna sala widowiskowa, zmodernizowano przestrzeń zajmowaną przez Urząd Gminy, wymieniono instalacje techniczne i utworzono ekspozycję prezentującą dziedzictwo kulturowe regionu.

Cała inwestycja objęła również rewitalizację północnej pierzei rynku – pojawiły się nowe ławki, oświetlenie, kosze na śmieci i roślinność. Projekt kosztował około 8,5 miliona złotych, z czego ponad 4,1 miliona pochodziło z funduszy unijnych.

Obecnie w ratuszu mieści się Urząd Gminy Krościenko nad Dunajcem, Urząd Stanu Cywilnego oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Do niedawna funkcjonowała tu również popularna Sprzedaż Lodów Tradycyjnych „U Marysi”.

Shares