Delegacja złożona ze specjalistów z Szwajcarii oraz świata polskiej nauki gościła w Krościenku nad Dunajcem. Wszystko wskazuje bowiem na to, że krościeńska gmina ma szansę na to, aby na jej terenie zostały przeprowadzone pionierskie badania dotyczące braku wody, w obliczu zachodzących zmian klimatycznych w Europie.
Nasza gmina zachwyciła gości i są gotowi do międzynarodowej współpracy – podkreśla wójt Stanisław Tkaczyk, dzięki któremu w Stolicy Pienin pojawili się naukowcy. Ich wizyta była pokłosiem październikowej wizyty w Polsce prezydent Szwajcarii Violi Amherd. Warto bowiem podkreślić, że to Polska jest największym beneficjentem funduszy szwajcarskich przekazywanych w ramach Swiss Contribution.
Wójt Stanisław Tkaczyk korzystając z szansy i wizyty Szwajcarów w Krościenku nad Dunajcem będzie więc aktywny w ramach drugiej edycji szwajcarsko–polskiego programu współpracy w zakresie badań i innowacji. Wójt doskonale zdaje bowiem sobie sprawę, że Szwajcaria jest w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o innowacyjność i prace badawczo–rozwojowe.
Badania prowadzone w ramach programu mają dotyczyć przygotowań do zachodzących zmian klimatycznych i związanych z nimi okresowymi brakami wody. – W obliczu tych zagrożeń konieczne jest podejmowanie działań mających na celu przygotowanie społeczności i infrastruktury na nadchodzące wyzwania – wyjaśnia wójt Stanisław Tkaczyk i podkreśla, że inspiracją dla takich działań są wieloletnie badania prowadzone przez szwajcarski rząd, które stanowią modelowe rozwiązania w skali Europy, a szczególnie dla terenów podgórskich, a takimi są z pewnością te leżące w granicach krościeńskiej gminy.
Teraz dzięki inicjatywie Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz wójta Stanisława Tkaczyka, pojawiła się wyjątkowa szansa na realizację pierwszych tego rodzaju badań na terenie Polski i wszystko wskazuje więc na to, że gmina Krościenko nad Dunajcem może stać się pionierem w tej dziedzinie, wykorzystując wiedzę i doświadczenie ekspertów ze Szwajcarii.
To właśnie w ramach przygotowań do rozpoczęcia tegoż projektu gminę wizytowała od 26 listopada do 28 listopada delegacja złożona z czołowych szwajcarskich specjalistów, czyli: dra Martina Fritscha, Diego Salmerona i Petera Mani z biur planistyczno-inżynieryjnych z kantonów Berno i Zurych. Eksperci ci opierając się na zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych i planistycznych mają podzielić się własną wiedzą i razem z polskimi naukowcami: prof. Urszulą Litwin i prof. Jackiem Pijanowskim z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz dr Olgą Matuk i por. Michałem Śmiarowskim z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wspólnie opracować rozwiązania dostosowane do lokalnych potrzeb.
Warto dodać, że realizacja projektu może przynieść przełomowe rozwiązania, które nie tylko pomogą w walce z niedoborami wody w regionie Pienin, ale także posłużą, jako wzór do naśladowania dla innych gmin w Polsce.
Opr. BES