W dniach 26- 28 lipca 2024 r w Szczawnicy odbędą się szczawnickie Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. Wydarzenie jest znakomitą okazją do zaprezentowania wspólnej węgiersko – polskiej historii, a także możliwością prezentacji kultury obu narodów.
Już w piątek (26 lipca) o 19.00 na Placu Dietla, odbędzie się niesamowity koncert w ramach Święto Dzieci Gór / Festival of the Children of Mountains , którego organizatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ
Wraz z gośćmi, przez Szczawnicę w kierunku Placu Dietla przejdzie barwny korowód dziecięcych zespołów. Na scenie zawitają zespoły: z Ameryki Środkowej COMPAÑÍA FOLCLÓRICA SUEÑOS Y SEMILLAS, z Polski: ZASADNIOKI.
W sobotę w Parku Dolnym odbędą się animacje polsko- węgierskie dla dzieci przygotowane przez Animaniak – Animacja Dzieci
Najmłodsi będą mogli skorzystać także ze strefy dla dzieci (dmuchańce, wata cukrowa, popcorn).
Starsi natomiast posłuchać zespołu jazzowego New Market Jazz Band, który przybliży klimat Nowego Orleanu z legendarnych już czasów, kiedy rodził się Jazz.
Od 16:00 na Placu Dietla, odbędą się koncerty prezentowane na scenie plenerowej.
Na estradzie wystąpią:
Prasłowianki -wokalno- instrumentalna grupa złożona z byłych członków zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”, prezentująca ludowe pieśni krajów bałkańskich i słowiańskich.
Sonivius Vappae -zespół węgierski inspirowany głównie średniowieczną i ludową muzyką węgierską, często muzyką węgierskich grup etnicznych zamieszkujących tereny Transylwanii.
Taniec i śpiew góralski zaprezentują zespoły:
Zespół Góralski Naso Gròmada ze Scownic
Zespół Pieśni i Tańca ,,Pienińskie Wiyrchy” z Kroscienka nad Dunajcem
Na zakończenie wieczoru na scenie z góralską muzyką pojawi się Góralska Kapela Jaworcanie
Podczas sobotnich uroczystości będzie także okazja do spróbowania pysznej węgierskiej kuchni, a także pienińskich i spiskich specjałów, ciasta flisackiego. Nie zabraknie także doskonałych węgierskich win.
W niedzielę o godzinie 11:30 nastąpi uroczyste złożenie wiązanek pod pomnikiem Janosa Esterhazy’ego.
O 12:00 odbędzie się uroczysta Msza Święta, w kościele parafialnym p.w. św. Wojciecha w intencji narodu polskiego i węgierskiego.
Po Mszy Świętej nastąpi przemarsz ulicą Jana Wiktora pod pomnik Józefa Szalaya.
A o 14:00 zapraszamy na wystawę wraz z prelekcją w Dworku Gościnnym poświęconą Świętej Jadwidze Królowej, której 650. rocznica urodzin przypada w tym roku.
z/GiM Szczawnica