Previous
Next

76 lat temu zmarł Józef Kuraś „Ogień”

76 lat temu, 22 lutego w Nowym Targu zmarł Józef Kuraś ps. „Ogień”. Dzień wcześniej, 21 lutego 1947 „Ogień” wraz z towarzyszącą mu nieliczną grupą podkomendnych został otoczony przez grupę operacyjną KBW w Ostrowsku koło Nowego Targu. „Ogień” po zaciętej walce i próbie wydostania się z okrążenia usiłował popełnić samobójstwo na strychu jednej z wiejskich chałup. Zmarł tuż po północy 22 lutego 1947 w szpitalu w Nowym Targu.

Józef Kuraś, pseud. „Orzeł”, „Ogień” urodził się 23 października 1915 w Waksmundzie koło Nowego Targu. Był żołnierzem Wojska Polskiego i Armii Krajowej, oficerem Batalionów Chłopskich i Urzędu Bezpieczeństwa na Podhalu w czasie II wojny światowej, jednym z dowódców podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

18 lutego 2023 roku o godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Waksmundzie odbyła się uroczysta msza święta z okazji 76 rocznicy śmierci mjr. Józefa Kurasia „Ognia” oraz jego podkomendnych. Po uroczystej mszy odbył się Apel poległych na miejscowym cmentarzu i złożono kwiaty na grobach żołnierzy „Ognia” oraz na mogile zamordowanych przez Niemców podczas dwóch pacyfikacji mieszkańców miejscowości. Organizatorem uroczystości w której wzięli udział m.in. przedstawiciele krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i parlamentarzyści była Fundacja Pamięć i Wolność.

Fot. IPN Kraków

Strona główna – Stary Czorsztyn

Shares