Previous
Next

71 lat temu po raz pierwszy zorganizowany został „Puchar Pienin” w kajakarstwie

W tym roku mija 71 lat od pierwszej edycji „Pucharu Pienin” zorganizowanego w 1952 roku w Szczawnicy. Szczawnicki klub kajakowy powstał w 1930 roku i rozwijał się dynamicznie do wybuchu II wojny światowej. Zaniechana przez okres wojny działalność klubu została podjęta w 1947 roku i w kolejnych latach zawodnicy szczawnickiego klubu kajakowego, później KS Pieniny zdobyli szereg medali na Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich.

W 1952 roku po raz pierwszy odbywa się Puchar Pienin. W tym okresie zostają zawiązane zagraniczne kontrakty z zawodnikami z NRD, Austrii, Jugosławii i Czechosłowacji. W 1955 roku prezesem zostaje Alojzy Murek, a członkowie klubu stają się w tym okresie w licznej grupie sędziami instruktorami zarówno w narciarstwie jak i w kajakarstwie . Pod koniec lat 50. XX w. Stefan Kapłaniak startuje na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie i zdobywa medale na Mistrzostwach Polski i świata, chociaż reprezentuje wówczas barwy OKS Bydgoszcz Spójnia Warszawa.


W 1957 roku na Mistrzostwach Świata Bronisław Waruś zajął 4 miejsce w konkurencji K-1 x 3, a w 1965 zdobył 10 miejsce w konkurencji K-1 x 3). Największe sukcesy święcili Eugeniusz Kapłaniak, Bronisław Waruś i Władysław Piecyk w 1963 roku kiedy na Mistrzostwach Świata zdobywają wicemistrzostwo świata w konkurencji K-1 x 3.

Wcześniej, w 1947 roku zostały rozegrane V Górskie Kajakowe Mistrzostwa Polski, które przyniosły dla klubu pierwszy tytuł Mistrza Polski w tak zwanej kombinacji górskiej, a w zjeździe i slalomie wygrywa dwójka Wojciech Piecyk i Franciszek Majerczak. W tym okresie klub borykał się z brakiem sprzętu. W 1949 roku następuje przełom i rozpoczyna się pasmo wielkich sukcesów klubu.

Zawodnicy szczawnickiego klubu wygrali w 7 górskich Mistrzostwach Polski w klasyfikacji zespołowej. Zwycięstwa odnoszą Wojciech Piecyk, Bronisław Waruś i Polaczek. Koniec lat ’ 40 wiąże się ze zmianami nazwy klubu na Gwardia Wisła potem Gwardia w końcu przekształcił się w ludowy zespół sportowy. Oprócz kajaków i nart czynne są takie sekcje jak lekkoatletycznym, gimnastyczna, podnoszenia ciężarów, pływacka, piłki ręcznej, piłki nożnej. W tym czasie praktycznie cała szczawnicka młodzież należała do klubu, a on sam choć bez przystani kajakowej czy boiska stał się rozpoznawalny w Polsce.

W 1951 wiążą się z organizacją przejściem klubu do zrzeszenia sportowego „Spójnia” a także z poprawą infrastruktury i powstaniem skoczni narciarskiej na Palenicy oraz boiska przy dzisiejszej dolnej stacji kolei linowej na Palenicę.

https://staryczorsztyn.pl/

Jednak w połowie lat pięćdziesiątych sekcje takie jak piłki nożnej, ping-ponga czy dla atletyczna kończą swoją działalność, a zarząd podejmuje decyzję, iż z powodu braku środków należy utrzymać na odpowiednim poziomie jedynie sekcje kajakową i narciarską.

W 1958 roku powstaje w końcu budynek klubowy przy przystani kajakowej, który służy zawodnikom i lokalnej społeczności przez blisko 40 lat, a klub otrzymuje osobowość prawną i ostateczną nazwę która trwa do dnia dzisiejszego – Klub Sportowy Pieniny.

Od kilkunastu lat Puchar Pienin nosi imię Bronisława Warusia, wielokrotnego medalisty Mistrzostw Świata, zdobywcy ponad 500 medali, trenera.

Shares
Previous
Next